Webnoviny - Svet

Vo Východnej otvorili pre dojnice Hostel U spokojnej kravy

WEBNOVINY.SK

POPRAD 18. novembra (WEBNOVINY) – Poľnohospodárske družstvo Východná v piatok dalo do prevádzky moderný kravín pre 416 dojníc v hodnote takmer 1,3 mil. eur. Nový kravín, ktorý dostal názov „Hostel U spokojnej kravy“, poskytne dojniciam viac miesta, budú tu mať čistejší vzduch ako v pôvodných kravínoch či nemrznúce napájačky. "Myslím si, že je to pohodlie, ako keď prídete do Kempinského a do nejakého trojhviezdičkového hotela, tak taký je to rozdiel,“ uviedol počas dnešného slávnostného otvorenia moderného kravína vo Východnej konateľ spoločnosti Tatra Forest Slovakia Ľubomír Kružliak. Do nového kravína premiestnia družstevníci všetky dojnice.

Investícia do nového kravína nie je prvá ani posledná v Poľnohospodárskom družstve Východná po vstupe zahraničného investora. Doteraz investor preinvestoval na družstve viac ako 3 mil. eur. Okrem nového kravína smerovali investície do novej bryndziarne, kde družstvo vyrába vlastné syry a iné výrobky z ovčieho a kravského mlieka. "Chcem vyslať správu poľnohospodárom, aby sa nebáli vstupu investorov do družstiev. Toto je príkladom. Treba si hľadať dobrého investora, ktorý chce vyvážený vzťah,“ uviedol Kružliak, ktorý vo Východnej zastupuje záujmy zahraničného investora z Anglicka.

Hostel U spokojnej kravy

Strategickým cieľom družstva je jeho zmena na biofarmu s produkciou vlastných mliečnych bioproduktov. Investícia do nového kravína bola zatiaľ jednou z posledných v oblasti živočíšnej výroby. V najbližšom období plánuje družstvo investovať do pôdy a zamerať sa na rozvoj rastlinnej výroby. "Je to súčasťou prerodu družstva na biofarmu, s ktorým prišiel investor,“ dodal Kružliak. Všetky tieto aktivity budú podriadené prísnemu systému ekologického hospodárenia, čoho výsledkom bude BIO produkcia objemového aj jadrového krmiva pre hospodárske zvieratá.

Zvieratá zase budú produkovať biomlieko a biologicky čistý hnoj. Biomlieko plánuje družstvo spracovať vo vlastnej mliekarni na biomliečne výrobky, so zameraním na výrobu syrov.

Poľnohospodárske družstvo Východná sa tradične zameriava na produkciu kravského a ovčieho mlieka. Po vstupe zahraničného investora vzrástol počet hovädzieho dobytka zo 650 na súčasných 970 kusov. Vedenie družstva ráta s ďalším rastom počtu hovädzieho dobytka.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM