Zo Slovenska

Voda ZAPLAVUJE domy aj cesty, pršať NEPRESTANE: Situáciu skomplikuje aj silný vietor

Na väčšine Slovenska bude naďalej výdatne pršať. Na niektorých miestach dokonca platia najvyššie stupne výstrah. Hrozia aj povodne.

Ilustračný obrázok k článku Voda ZAPLAVUJE domy aj cesty, pršať NEPRESTANE: Situáciu skomplikuje aj silný vietor
Zdroj: Facebook.com/Karolina Palikova Ruszoova , Facebook.com/Adam Ďurica

Na väčšine územia Slovenska treba počítať s výdatným dažďom aj naďalej. Pripomína to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy prvého až tretieho stupňa. Na západnom Slovensku treba počítať so silnejším vetrom. Pre niektoré okresy platia tiež hydrologické výstrahy. SHMÚ o tom informuje na svojom webe.

Najvyššia výstraha

Výstrahy tretieho stupňa platia pre okresy Brezno, Revúca, Gelnica, Rožňava, Spišská Nová Ves, Kežmarok, Levoča, Poprad a Liptovský Mikuláš. Meteorológovia tam očakávajú dážď s úhrnom zrážok 100 až 180 milimetrov, pričom časť z nich môže spadnúť pri prudkých lejakoch z prehánok a búrok s intenzitou 20 až 50 milimetrov za pol hodinu.

Výstrahy druhého stupňa platia pre takmer celý Trenčiansky kraj, väčšinu Žilinského a Banskobystrického kraja a niektoré okresy Nitrianskeho a Košického kraja. Očakáva sa tam úhrn zrážok 80 až 130 milimetrov. Pre väčšinu východného Slovenska platia výstrahy prvého stupňa, kde môže spadnúť 50 až 80 milimetrov zrážok.

POZOR na prudký vietor!

Na západnom Slovensku si treba dávať pozor na silnejší vietor. Výstraha druhého stupňa platí pre okresy Bratislava, Pezinok a Trnava. Vietor môže dosiahnuť rýchlosť v priemere 60 kilometrov za hodinu, v nárazoch 85 až 95 kilometrov za hodinu. Pre takmer celý Trnavský kraj, väčšinu Nitrianskeho kraja, okresy Malacky, Senec a Myjava platia výstrahy prvého stupňa. Vietor môže dosiahnuť rýchlosť v priemere 45 až 55 kilometrov, v nárazoch 65 až 85 kilometrov za hodinu.

Hrozia povodne

Pre viaceré okresy vydal SHMÚ zároveň hydrologické výstrahy. Tretí stupeň platí pre okres Rožňava, druhý stupeň pre okresy Brezno, Revúca, Kežmarok, Stará Ľubovňa a Spišská Nová Ves. Pre väčšinu okresov platia výstrahy prvého stupňa.

Nočné zrážky spôsobili obrovské problémy. Zaplavili Spiš aj Gemer. Pozrite si videá pod článkom.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: Facebook
Zdroj: Facebook

Plesivec aktualne

Posted by Karol Ruszo on Saturday, August 5, 2023
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM