Webnoviny - Svet

Vodičáky pre 17-ročných bol podľa inštruktorov dobrý krok

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 10. júna (WEBNOVINY) – Mladí ľudia do 18 rokov už tvoria približne tretinu záujemcov o získanie vodičského preukazu. Možnosť získať vodičský preukaz v sedemnástich rokoch umožnila novela zákona o cestnej premávke, ktorá platí od novembra minulého roku.

Oslovené autoškoly možnosť udeľovať vodičské preukazy 17-ročným považujú za pozitívum. Podľa ich vyjadrení je lepšie, keď začnú mladí ľudia jazdiť skôr, získajú tak skúsenosti. „Pracuje sa s nimi dobre, dajú si povedať a poslúchajú,“ hovorí Pavel Hlina z autoškoly Prima. Podľa niektorých inštruktorov sú dokonca flexibilnejší, než starší žiaci autoškôl.

Autoškoly sa stretli aj s tým, že niektorí mladí záujemcovia o vodičský preukaz majú veľa starostí v škole, v dôsledku čoho im trvá kurz dlhšie. Často teda získajú oprávnenie, až keď dosiahnu vek 18 rokov.

„Niektorí dokonca mesiac pred dovŕšením plnoletosti radšej počkajú, aby sa vyhli povinnosti jazdiť aspoň tri mesiace s dozorom,“ povedal Mikuláš Čajda z autoškoly AS TREND.

Zákon totiž prikazuje, aby vodiči do dovŕšenia veku 18 rokov jazdili so spolujazdcom, ktorý má vodičské oprávnenie skupiny B najmenej desať rokov. Musí byť zapísaný do evidencie a je povinný mať pri sebe vodičský preukaz a dodržiavať všetky povinnosti a zákazy týkajúce sa alkoholu a ostatných návykových látok ustanovené pre vodičov.

Práve povinná jazda so spolujazdcom je podľa autoškôl dobré opatrenie, lebo sa tak mladí šoféri vyhnú zlému vplyvu kamarátov, ktorí ich môžu burcovať k riskantnému správaniu. Väčšinou sedí vedľa 17-ročného vodiča rodič, ktorý je zvyčajne aj majiteľom auta.

„Úlohou spolujazdca by malo byť predovšetkým výchovné a preventívne pôsobenie na mladého vodiča,“ uviedol pre SITA hovorca Prezídia Policajného zboru SR Michal Slivka.

„Tiež je potrebné pripomenúť, že za nehodu zodpovedá vždy vinník nehody, teda ten, kto nehodu zapríčinil,“ dodal. Kontrola u mladých vodičov nie je podľa jeho vyjadrenia ničím odlišná od bežnej kontroly ostatných vodičov.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM