Ilustračný obrázok k článku Vodnoslalomárske legendy: Beňuš mal aj na zlato!
Zdroj: TASR

Vodnoslalomárske legendy: Beňuš mal aj na zlato!

Skvelý, fantastický a hlavne strieborný. Matej Beňuš vybojoval pre Slovensko prvú medailu na olympiáde v Riu. Pochvaly sa mu dostalo od kolegov.

Šport
Šport

Vodnoslalomárske legendy: Beňuš mal aj na zlato!

Skvelý, fantastický a hlavne strieborný. Matej Beňuš vybojoval pre Slovensko prvú medailu na olympiáde v Riu. Pochvaly sa mu dostalo od kolegov.

Ilustračný obrázok k článku Vodnoslalomárske legendy: Beňuš mal aj na zlato!
Zdroj: TASR

K parádnemu výsledku 28-ročného rodáka z Bratislavy Mateja Beňuša sa vyjadrili aj úspešní kolegovia z vodného kanálu Michal Martikán, Jana Dukátová i Elena Kaliská, všetko kanoisti, ktorí v tomto športe niečo znamenajú.

Martikán: Mohol byť aj prvý

Michal Martikán, ktorý na olympiádach vrátane dvoch zlatých získal dohromady päť cenných kovov, si myslí, že Beňuš zajazdil fantasticky. Vyjadril sa aj k faktu, že podobne ako jeho, porazil v boji o najcennejšiu medailu francúzsky zástupca. Dnes 37-ročný Martikán si počas svojej excelentnej olympijskej púte totiž svoje „užil“ s Tonym Estanguetom, ktorý má na Hrách o jedno prvenstvo viac.

„Je zaujímavé, že to takto pokračuje,“ povedal na margo faktu, že Beňuša predbehol Denis Gargaud Chanut, tiež pretekár z krajiny galského kohúta. „Mnohí ďalší favoriti dnes veľmi pokazili, ale podstatné je to, že Maťo má medailu. Jeho jazda bola fantastická, hodná medailového pocitu. Podľa mňa je trochu škoda začiatku trate. Myslím si, že Maťo by ju možno zvládol aj rýchlejšie. Neviem, či to bolo takticky, že začal tak opatrnejšie, ale mohla to byť zlatá medaila. Dnes na to mal, bol dobre pripravený.“

„Spodnú časť trate išiel najlepšie zo všetkých. Zlomilo sa to v hornej časti, dá sa to tak povedať. Ale podstatné je, že Slovensko má opäť medailu,“ doplnil.

PREČÍTAJTE SI: OH v RIU: Po životnej jazde získal vodný slalomár Matej Beňuš striebro

Dukátová: Škoda toho Francúza

„Zvládol to na jednotku a ukázal, že v takejto situácii dokáže nastúpiť za Slovensko, tak ako Michal Martikán. Zase je pred nami Francúz, asi je to už osud. Ale je to veľká eufória, prvá slovenská medaila, všetci sú z toho maximálne nadšení. Medaila je v tomto momente ako pre Mateja tak pre nás všetkých obrovská radosť,“ zdôraznila Jana Dukátová.

Vo štvrtok bude Beňuš na tribúne a Dukátová v perejách: „Dnes sú už vyrovnané výkony. Nakoniec rozhodnú detaily.“ A preto pozorne sleduje svojich kolegov. V stredu v jej K1-ke v mužskom vydaní: „Popozerala som si niektoré veci ako chodia singlkanoisti, ale viac sa bude dať vidieť v pretekoch kajakárov. Tam si prejdem jednotlivé pasáže.“

A samozrejme, že poznatky nazbierala už v pondelňajšej kvalifikácii, v ktorej skončila šiesta. Tuší, kde sa bude lámať chlieb: „Myslím si, že okolo ôsmej a potom v záverečnom skoku okolo 19-tej a 20-tej. To budú najzložitejšie úseky, ale určite sa bude dať stratiť aj v iných častiach. Trať je taká, že od štartu do cieľa treba držať všetko v najlepšej línii.“

HLASUJTE: Kto sa na olympiádu obliekol najlepšie?

Kaliská: Maťo si úspech zaslúžil

Dvojnásobná olympijská víťazka v K1 Elena Kaliská: „Z môjho pohľadu zašiel Maťko veľmi peknú jazdu. Boli tam drobné chybičky, ale voda je nevyspytateľná a v určitých pasážach sa menila. Myslím si, že Matejov výkon bol skvelý, doslova neopísateľný. Medailu získal zaslúžene. Pokračovateľov po Mišovi Martikánovi medzi singlkanoistami máme viac, tentoraz sa na olympiádu dostal Maťko a úspech si zaslúžil.“

Matej Beňuš - striebro na OH v Riu
14
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Magazín