Webnoviny - Svet

Vojakom v misiách komplikuje počasie život

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 6. februára (WEBNOVINY) – Slovenskí vojaci v misii Althea v Bosne a Hercegovine (pod zástavou EÚ) museli pozastaviť plnenie operačných úloh z bezpečnostných dôvodov.

V týchto dňoch tam zažívajú ešte náročnejšie klimatické podmienky ako sú teraz na Slovensku. V krajine mrzne, ortuť teplomera nevystúpi nad –12 stupňov Celzia. Celé územie, predovšetkým mestské aglomerácie, je pritom pokryté vrstvou snehu, ktorá má 50 centimetrov, niekde je vysoká aj meter.

Tento stav bude pravdepodobne pokračovať aj v najbližších dňoch, keďže stále sneží a podľa predpovede má sneženie pokračovať ešte tri dni. "Nasadenie jednotiek a techniky na plnenie úloh je limitované stavom priechodnosti ciest,“ uviedol veliteľ slovenského kontingentu Vladimír Stolárik.

Obrazom: Mrazivá zima v Európe

V Afganistane veľa pršalo

Iná klimatická nástraha v týchto dňoch trápi slovenských vojakov v misii ISAF v Afganistane – v ostatných dňoch nepravidelne pršalo, voda sa drží na povrchu a to spôsobuje, že nespevnený terén býva blatistý.

„Ženisti sú v povodňovej pohotovosti a v prípade návalov dažďovej vody budú musieť za akéhokoľvek počasia zasahovať na kritických miestach,“ konštatoval zástupca veliteľa slovenského kontingentu Pavol Kobík.

V takom prípade by museli vyčistiť priepuste od nánosov, odčerpávať vodu zo strategicky dôležitých miest a premiestniť zaplavený materiál.

Všetci vojaci sú vybavení nepremokavým oblečením a vhodnou obuvou. Aj ich kolesová technika je voči vode odolná, okrem korózie a zvýšenej potreby premazávania pohyblivých častí ju nepriaznivé počasie zásadne negatívne neovplyvňuje.

Zbrane vo vlhkom prostredí trpia viac, ale vhodnou manipuláciou a ošetrovaním si ich vojaci udržiavajú bojaschopné.

Spojovacie a optické prístroje a ostatné vybavenie fungujú aj v týchto klimatických podmienkach spoľahlivo. V Afganistane okrem blata znepríjemňujú život aj chladné veterné noci. Cez deň tam býva v tomto období asi 10 stupňov Celzia v noci teploty zvyknú klesať pod nulu.

Najteplejšie je na Cypre

Najteplejšie majú v súčasnosti slovenskí vojaci na misii OSN na Cypre. Na ostrove je v týchto dňoch cez deň teplota od 10 do 18 stupňov Celzia. V noci mávajú od nula do päť stupňov, už aj zažili situáciu, že z okna škriabali námrazu. Občas vojakom znepríjemní službu prívalový dážď, pričom voda sa dostáva do starších budov patrolovacích bodov. Podmýva aj cesty, ktoré vojaci využívajú na hliadkovanie, takže to zvyšuje náročnosť šoférovania.

Hmly na Golanských výšinách

Častý hustý dážď a hmly sprevádzajú v týchto dňoch patrolovanie tzv. Modrých baretov (vojakov pod zástavou OSN) v pozorovateľskej misii UNTSO na Golanských výšinách. Slovensko tam má tiež troch vojakov. Zimné teploty len niekoľko dní v roku klesnú v noci pod nulu, najnižšie denné teploty sú 8 až 10 stupňov.

Aktuálne je tam obdobie dažďov, ktoré trvá spravidla od decembra do februára.

Ako upozornil veliteľ slovenského kontingentu Ján Češek, vojaci počas patrolovania a inšpekcií kontrolujú aj oblasti v najvyšších miestach oblasti, ktoré sú do 2 800 metrov nad morom.

Tam je počas zimy trvalá snehová prikrývka a zdolávanie poľných ciest je náročné. V tejto misii majú podobne ako v Afganistane aj opačný extrém – v lete na najnižšie položených misiách bývajú extrémne horúčavy až do 50 stupňov Celzia Na Golanských výšinách vojaci patrolujú aj v Tiberiase, najnižšie položenom obývanom mesta na svete, ktoré leží asi 200 metrov nad morom.

Sneh a mráz v Gruzínsku

Sneženie a teploty pod nulou spôsobujú problémy s dodávkami elektrickej energie v oblasti Field Office Zugdidi v Gruzínsku, kde v pozorovateľskej misii OBSE slúži aj slovenský pozorovateľ. Misia pôsobí na celom území štátu, okrem separatistického Abcházska a Južného Osetska, klimatické podmienky sú v jednotlivých lokalitách rôzne.

V súčasnosti ale prevláda chladné počasie s teplotami pod nulou so snežením, miestami dažďom. Pre vojakov je náročnejšie služba v oblasti so zvýšenou vlhkosťou vzduchu. Teploty pod nulou, nadmerné snehové a dažďové zrážky sťažujú potrebnú údržbu a ošetrovanie každodenne používanej techniky, keďže nie je garážovaná.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM