Webnoviny - Svet

Vojenskí chemici ovládnu Lešť

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto Foto: SITA/Dušan Hein BRATISLAVA 28. septembra (WEBNOVINY) – Zásah pri ohrození obyvateľstva radiačnými, chemickými a biologickými látkami nacvičujú od pondelka Chemici z práporu radiačnej, chemickej a biologickej ochrany (RCHBO) Rožňava spolu so svojimi kolegami zo zahraničia v priestore Vojenského obvodu Lešť.

Svoje schopnosti vojenskí chemici predvedú v spolupráci s chemikmi a záchranármi zo Slovenska, Českej republiky, Maďarska, Rakúska a Luxemburska a domácich záchranárskych zložiek v stredu 29. septembra.

Cieľom ukážkového cvičenia je prezentovať reakciu národných a zahraničných záchranných jednotiek radiačnej, chemickej a biologickej ochrany na špecifické hrozby chemického, radiačného a biologického ohrozenia civilného obyvateľstva. Cvičenie okrem odborných znalostí preverí aj komunikáciu medzi zahraničnými tímami a kooperáciu civilných a vojenských štruktúr.

Počas cvičenia sa uskutoční aj ukážka zásahu, ktorá bude od 9:00 do 12:30 podľa troch rozličných scenárov, ktoré preveria všetky zložky z činnosti pri radiačnom, chemickom i biologickom ohrození obyvateľstva. Výcviková osada JAKUB VILLAGE Ústavu špeciálneho zdravotníctva a výcviku v Lešti ponúka unikátne podmienky na simulovanie reálnych situácií, ktoré vznikajú v bežnom živote.

Prvým zo scenárov cvičenia je železničná dopravná havária na cvičnej nákladnej stanici, pri ktorej príde k úniku chlorovodíka a mazutu z poškodenej cisterny na koľajisko. Ďalším scenárom bude teroristický útok – výbuch „špinavej bomby“ nachádzajúcej sa v batožine uloženej v blízkosti

„Zvonice“ na námestí, kde príde aj k zraneniu osôb v dôsledku tlakovej vlny a drobných kovových častí. Chemickí špecialisti budú zasahovať v situácii s podozrením na použitie chemických alebo rádioaktívnych látok. Posledným cvičenia bude zásah chemikov a záchranárov pri infekcii osôb, ktorá prepukla medzi cestujúcimi v letiskovej hale a priestoroch kontroly cestujúcich po ich kontakte s podozrivým bielym práškom. Na záver cvičenia riadiaci cvičenia vyhodnotia všetky zásahy a odovzdajú certifikáty zasahujúcim jednotkám.

Ako agentúru SITA informoval hovorca Ozbrojených síl SR Milan Vanga, už od pondelka 27. septembra sa v Lešti okrem práporu RCHBO a zahraničných tímov pripravujú na ukážkové cvičenie aj zložky Civilnej ochrany, Krízového manažmentu, Hasičského a záchranného zboru, polície a Rýchlej zdravotnej pomoci z Banskej Bystrice, Zvolena, Nitry, Slovenskej Ľupče a Jasova.

Chemické látky podrobuje analýze aj odbor mikrobiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Banská Bystrica. Počas záverečného ukážkového cvičenia sa bude v hoteli Kaskády v Sielnici konať aj odborný seminár pre Civilnú ochranu so zameraním sa na ochranu obyvateľstva pred účinkami zbraní hromadného ničenia.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM