Rastislav Búgel Svet Správy Zo Slovenska

Vojenskí policajti vycestujú za hranice: Slovensko ich pošle do Stredozemného mora

Do 10 príslušníkov vojenskej polície pôjde počas augusta do vojenskej operácie EUNAVFOR MED Sophia.

Ilustračný obrázok k článku Vojenskí policajti vycestujú za hranice: Slovensko ich pošle do Stredozemného mora
Zdroj: TASR

Slovenskí vojenskí policajti budú od augusta pôsobiť vo vojenskej operácii EUNAVFOR MED Sophia v Stredozemnom mori. Slovensko sem plánuje poslať do desať vojenských policajtov, ktorí budú pôsobiť v dvoch rotáciách po šesť mesiacov. Vyplýva to z návrhu na vyslanie príslušníkov Ozbrojených síl (OS) SR, ktorý dnes odobrila vláda.

„Aj z tohto vidieť, že nám na bezpečnosti členských štátov a celkovo EÚ záleží. Aj napriek tomu, že je to historicky prvá námorná operácia, rozhodli sme sa, že OS SR a SR bude na tom participovať,“ uviedol dnes po rokovaní vlády minister obrany Peter Gajdoš. Doplnil, že Slovensko sa už teraz zapája do misie prostredníctvom finančného príspevku 50 000 eur.

Vojenskí policajti by mali pôsobiť na nemeckej lodi v rámci zásahového tímu. Ich úlohou bude spolu s ďalšími kolegami kontrolovať plavidlá v Stredozemnom mo­ri.

Európska únia spustila operáciu v roku 2015. Jej cieľom je hliadkovať v medzinárodných vodách pri líbyjskom pobreží a zadržiavať osoby podozrivé z prevádzania migrantov do Európy. Operácia má tak prispieť k rozloženiu prevádzačských si­etí.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM