Webnoviny - Svet

Vojenských policajtov nesúdili, prokurátor dovolenkuje

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 9. augusta (WEBNOVINY) – Kauzu úpravy tachometrov v služobných autách, z ktorej sú obžalovaní šiesti bývalí vojenskí policajti, sa na súde nedarí rozbehnúť.

Štvrtkové hlavné pojednávanie musel Okresný súd Bratislava I. odročiť, keďže neprišiel prokurátor.

Na súd prišli všetci obžalovaní aj so svojimi obhajcami. Predseda senátu mal podľa vlastných slov v pláne výsluchy.

Hneď na začiatku však musel pojednávanie prerušiť, aby zistil, prečo nie je prítomný prokurátor.

Po krátkej prestávke prítomným povedal, že prokurátor, ktorý má túto vec pridelenú, je na dovolenke. Podľa sudcu sa chyba stala zrejme na prokuratúre, keďže oznámenie o pojednávaní riadne poslali.

Pojednávanie bude pokračovať 26. septembra, sudca chce vypočuť obžalovaných. Zástupcovi poškodenej strany – rezortu obrany – sudca nariadil, aby na najbližšom pojednávaní bližšie špecifikoval škodu.

Šestica mužov čelí obžalobe z prečinu porušenia služobných povinností v súbehu s prečinom sprenevery. Podľa obžaloby upravovali pomocou špeciálneho zariadenia v služobných vozidlách počet najazdených kilometrov.

Takéto zariadenia sa našli v siedmich vozidlách. Zvyšovaním počtu najazdených kilometrov policajti mohli čerpať finančné prostriedky za fiktívnu spotrebu, prípadne načerpané pohonné hmoty používať na súkromné účely.

Prípad sa začal ešte v októbri 2007, keď pri preventívno-bezpečnostnej akcii Úradu boja proti organizovanej kriminalite zadržali pôvodne 15 príslušníkov vojenskej polície.

Napokon obvinili menej ľudí, podobne sa podstatne znížila aj údajná spôsobená škoda. Podľa hovorcu Krajského súdu Bratislava Pavla Adamčiaka je celková škoda vyčíslená na približne 6-tisíc eur.

Predchádzajúce a zároveň prvé pojednávanie malo byť v októbri 2011. Keďže sa v tom čase rušili vojenské prokuratúry, museli ho odročiť. Ich kompetencie prešli na okresné prokuratúry.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM