Zo zahraničia

Vojna na Ukrajine zrejme ZHORŠÍ priebeh pandémie, varuje WHO

Od začiatku ruskej invázie už z Ukrajiny podľa údajov OSN ušlo viac než 2,5 milióna ľudí, ktorí sa uchýlili do susedných, často podobne nedostatočne „zaočkovaných“ krajín.

Ilustračný obrázok k článku Vojna na Ukrajine zrejme ZHORŠÍ priebeh pandémie, varuje WHO
Zdroj: TASR/AP

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) varovala, že vojna na Ukrajine môže zhoršiť priebeh pandémie koronavírusu. TASR správu prevzala z televízie CNN.

Nízka zaočkovanosť

„Táto situácia umožní vírusu ďalej sa šíriť,“ upozornila v nedeľu v stredu technická riaditeľka WHO pre COVID-19 Maria Van Kerkhoveová. Krízový koordinátor WHO Mike Ryan dodal, že počet nakazených Ukrajincov nepochybne porastie a bude zapríčinený nedostatočným testovaním, pozastavenou vakcináciou a vyčerpaním obyvateľstva v dôsledku vojny.

Počet nových prípadov na Ukrajine bol za posledný týždeň relatívne nízky, avšak WHO očakáva, že sa prírastky nakazených aj obetí budú zvyšovať.

Ukrajina má totiž nízku, len zhruba 34-percentnú mieru zaočkovanosti proti covidu. Od začiatku ruskej invázie už z Ukrajiny podľa údajov OSN ušlo viac než 2,5 milióna ľudí, ktorí sa uchýlili do susedných, často podobne nedostatočne „zaočkovaných“ krajín.

Bezplatná liečba

Do intenzívnejšieho boja s koronavírusom sa však pustili aj štáty, do ktorých ukrajinskí utečenci prichádzajú. Maďarsko, Rumunsko a Moldavsko im zadarmo poskytujú vakcíny proti ochoreniu COVID-19, na Slovensku zase dostanú bezplatnú liečbu. WHO pomohlo zabezpečiť liečivá a navýšiť laboratórne a testovacie kapacity.

WHO v spoločnom vyhlásení s Detským fondom OSN (UNICEF) a Populačným fondom OSN (UNFPA) vyzvalo na zastavenie útokov na ukrajinské zdravotnícke zariadenia: „Zdravotníci a humanitárni pracovníci musia byť schopní zabezpečiť zdravotnú starostlivosť vrátanie očkovania proti ochoreniu COVID-19 a obrne a poskytovania životne dôležitých liekov pre civilné obyvateľstvo na Ukrajine, ale aj pre utečencov (smerujúcich) do iných krajín. Zdravotnícke centrá by sa mali nachádzať aj na hraničných priechodoch a zabezpečovať urgentnú starostlivosť a pomoc tehotným ženám a deťom.“

Prečítajte si aj

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM