Webnoviny - Svet

Voľby online: Hrušovský odvolil a vracia sa do nemocnice

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 10. marca (WEBNOVINY) – Začali sa predčasné parlamentné voľby. Volebné miestnosti budú pre Slovákov otvorené do 22:00, volí sa iba v sobotu. O osude politikov a budúcnosti Slovenska má dnes možnosť rozhodnúť približne 4,3 milióna voličov.

Voliť sa dá iba s občianskym, alebo voličským preukazom. O hlasy občanov sa uchádza 26 politických subjektov. V parlamentných voľbách platia prednostné hlasy. Znamená to, že na hlasovacom lístku politického subjektu, za ktorý volič hlasuje, môže krúžkovať poradové čísla najviac štyroch kandidátov.

Výsledky volieb spracuje Štatistický úrad (ŠÚ) SR, predbežné výsledky by mohli byť známe okolo 22:30 – 22:45.

Situácia vo volebných miestnostiach:

10:28 – Hlasovanie v dnešných predčasných parlamentných voľbách je zatiaľ bez problémov. Ústredná volebná komisia sa ohodla sa na výjazdoch do terénu, na tom, ako budú členovia ÚVK postupovať pri návštevách volebných miestností. „Určili si oblasti, kde sa sústredia, kam pôjdu. Napríklad bude to určite Petržalka, určite navštívia komisiu, ktorá sa bude venovať návratným obálkam zo zahraničia,“ spresnila pre médiá Škultétyová.

10:15 – Svoj hlas prišiel odovzdať aj predseda strany Most-Híd Béla Bugár. Po voľbe mal dobrý pocit. Za dobrý výsledok považuje účasť v NR SR.

10:00 – Okrem parlamentných volieb sa v piatich sloveských obciach konajú referendá. Obyvatelia Kolárova a Tešedíkova v Nitrianskom kraji budú dnes rozhodovať o zmene názvu obce. Mesto Kolárovo v okrese Komárno chcú premenovať na Gúta a obec Tešedíkovo v okrese Šaľa na Pered. V Prešovskom okrese sa konajú tri referendá. V meste Veľký Šariš sa formou referenda poslanci pokúsia odvolať z postu primátora Mikuláša Draba (nezávislý). V obci Gregorovce chcú touto formou občania odvolať z funkcie starostu Slavomíra Verčimáka (nezávislý). Referendum v Zlatej Bani rozhodne, či obec bude naďalej doplácať zo svojich zdrojov na prevádzku materskej a základnej školy pri alarmujúcom nízkom počte detí.

9:53 – Pred volebné urny v Nitre prišiel aj predseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský. Od volieb očakáva pre KDH dvojmiestny percentuálny výsledok. Hneď po volebnom akte sa vracia späť do Fakultnej nemocnice v Nitre, kde sa v stredu podrobil plánovanému operačnému zákroku.

9:31 – Predseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Igor Matovič odvolil spolu s manželkou Pavlínou v Trnave, pri volebnom akte im asistovali aj dve malé dcérky. "Dnes stojíme určite na križovatke, kedy môžeme rozhodnúť, či Slovensko opäť zveríme do rúk skorumpovaným zlodejom a necháme ich zadlžovať naše deti, alebo si Slovensko uchránime,“ povedal krátko po vhodení hlasovacieho lístka do volebnej urny.

9:26 – Počas volebnej soboty bude na Slovensku slnečné počasie, neskôr pribudne oblačnosti. Najvyššia denná teplota vystúpi na 4 až 11 stupňov Celzia.

09:25 – Na košickom Luníku IX, kde žije prevažná väčšina rómskych obyvateľov,v prvú hodinu odvolili len traja ľudia. Tunajší Rómovia tvrdia, že účasť bude nízka aj preto, lebo tu nijaké strany nerobili kampaň.

9:00 – O budúcom zložení parlamentu má podľa Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) právo rozhodnúť 4 324 910 voličov. Spolu bolo na voľby vydaných 89 505 voličských preukazov, ktoré oprávňujú na hlasovanie v ľubovoľnej volebnej miestnosti na Slovensku.

8:55 – ÚVK zatiaľ nemá žiadne podnety ani správy o problémoch pri hlasovaní, ešte pred voľbami vyzvala okrskové volebné komisie, aby v prípade možného narušenia hlasovania okamžite kontaktovali políciu.

8:50 – Hlasovanie v sobotných predčasných parlamentných voľbách sa začalo vo všetkých 5956 volebných miestnostiach bez problémov.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM