Webnoviny - Svet

Voľby online: Účasť voličov zrejme prekonala očakávania

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 10. marca (WEBNOVINY) – Začali sa predčasné parlamentné voľby. Volebné miestnosti budú pre Slovákov otvorené do 22:00, volí sa iba v sobotu. O osude politikov a budúcnosti Slovenska má dnes možnosť rozhodnúť približne 4,3 milióna voličov.

Voliť sa dá iba s občianskym, alebo voličským preukazom. O hlasy občanov sa uchádza 26 politických subjektov. V parlamentných voľbách platia prednostné hlasy. Znamená to, že na hlasovacom lístku politického subjektu, za ktorý volič hlasuje, môže krúžkovať poradové čísla najviac štyroch kandidátov.

Výsledky volieb spracuje Štatistický úrad (ŠÚ) SR, predbežné výsledky by mohli byť známe okolo 22:30 – 22:45.

Reakcie na účasť a volebné výsledky:

23:15 – Predseda SNS Ján Slota do centrály k svojim spolustraníkom zatiaľ neprišiel, možno sa objaví po polnoci.

23:00 – Predsedníčka Strany Slobodné Slovo Nora Mojsejová po zverejnení odhadov výsledkov volieb neskrývala sklamanie, že jej strana získala len 1,3 percenta. Pookriala a skrsla v nej ešte iskierka nádeje, keď jej manžel Braňo vysvetlil, že išlo o prieskum, a že ľudia odchádzajúci z volebných miestnosti mohli anketárom povedať hocičo. Podľa internetových prieskumov bola presvedčená, že sa jej strana do parlamentu dostane, no zdržala sa akýchkoľvek expresívnych vyjadrení.

22:30 – Robert Fico v reakcii na prvé výsledky vyhlásil, že Slovensko potrebuje stabilnú vládu a dúfa, že jej niektoré strany dajú prednosť pred zlepencom mnohých strán.

22:19 – Podľa predbežných výsledkov agentúry Focus vyhrala voľby strana Smer-SD so ziskom 39,6 %, KDH získalo 9,9 %, Matovičovi Obyčajní ľudia 8,8 %, SDKÚ 8,1 %, SaS 7,1 % a Most-Híd so ziskom 6,3 %

22:15 – Podľa predbežných výsledkov MVK vyhral voľby Smer so ziskom 37,3 %, KDH získalo 10,8 %, Matovičovi Obyčajní ľudia 7,6 %, SDKÚ 7,5 %, Most 6,8 %, SaS 5,9 %, SMK 5,1 %, SNS 4,8 % a 99 percent má 2,6 %

22:20 – Predseda Smeru-SD Robert Fico prišiel do straníckej centrály približne 20 minút pred zatvorením volebných miestností v sprievode podpredsedov Pavla Pašku a Roberta Kaliňáka. Pred budovou strany čakali na Fica desiatky novinárov. Na volebnú noc sa ich akreditovalo do centrály Smeru-SD približne 100. Fico sa po kampani cíti unavený.

Situácia vo volebných miestnostiach:

22:00 – Volebné miestnosti sa s výnimkou meškajúcej Šoporne zatvárajú.

21:40 – V troch volebných miestnostiach v Šoporni sa pre neskorší začiatok predĺži hlasovanie o päť až desať minút. Preto by sa prvé volebné prieskumy nemali zverejňovať skôr ako o 22:10.

21:40 – Hlasovanie v dnešných predčasných parlamentných voľbách je pokojné, zatiaľ bez väčších problémov, pre agentúru SITA to potvrdili viacerí členovia Ústrednej volebnej komisie

21:32 – Volebná účasť v Trnave a okolí sa vo večerných hodinách zlepšila, v niektorých okrskoch stoja voliči v radoch

21:25 – Iveta Radičová zavítala do centrály SDKÚ-DS. Vyhlásila, že jej spoločný príbeh s Mikulášom Dzurindom nekončí. „Boli to väzby a vzťahy, ktoré nekončia jednými voľbami,“ dodala.

21:00 – Hodinu a pol pred uzatvorením volebných miestností odhaduje predsedníčka obvodnej volebnej komisie v Prešove účasť za okresy Prešov a Sabinov na 50 percent, v mestách to môže byť aj viac. Účasť v parlamentných voľbách v roku 2010 dosiahla 58,8 percenta.

20:15 – Premiérka Radičová už rozbehla „turné“ po centrálach doterajších koaličných partnerov, dorazila do sídla KDH. Najlepší výsledok podľa nej bude, ak občania vyslovia dôveru jej koaličným partnerom a politickým stranám. Potvrdila, že aj tieto návštevy sú súčasťou jej rozlúčky s politikou.

20:00 – Volebné miestnosti budú otvorené ešte dve hodiny. Nečakane vysoká účasť voličov v Bratislave a okolí môžu mať výrazný vplyv na celkový výsledok volieb.

19:45 – Predseda Kresťansko-demokratického hnutia Ján Figeľ prešiel symbolickou slávobránou z bielych balónikov do centrály KDH, ktorú by čoskoro mala navštíviť aj premiérka Iveta Radičová. Podľa Figeľa by umiestnenie KDH na druhej priečke bolo dobré.

18:38 – Polícia v Bánovciach nad Bebravou prijala trestné oznámenie na neznámeho páchateľa od jedného z kandidátov do parlamentných volieb. Ten tvrdí, že neznámy páchateľ zneužil jeho fotografiu na amatérsky vyrobených plagátoch, ktoré rozvešal po obci Horné Ozorovce. Na tých boli viacerí politici, ktorí sa chcú dostať do parlamentu, a text „Koniec Gorilám“.

18:35 – V niektorých volebných okrskoch bratislavského Nového Mesta volilo už 60 percent zapísaných voličov. Podľa hovorcu mestskej časti Mareka Tettingera takúto vysokú volebnú účasť nepamätajú. V obvodoch Nitra i Banská Bystrica sa volebná účasť pohybuje okolo 50-tich percent, v Košickom kraji na úrovni 35 až 40 percent.

16:12 – Občania rusínskej obce Havaj v okrese Stropkov volili v najväčšom počte ráno cestou z kostola. Tiež ako prichádzali z nákupov. Početnejšiu skupinu mladých voličov ešte očakávajú večer, keď pôjdu na zábavu. Povedal to pre agentúru SITA predseda okrskovej volebnej komisie v Havaji Tibor Paňka. Vo voličských zoznamoch tu majú zapísaných 318 oprávnených voličov, do 16:30 prišlo voliť asi 30 percent voličov. Ako uviedol, od volieb tunajších ľudí neodlákala práca na záhradách, lebo na kopcoch tu majú ešte dosť snehu.

16:30 – Obvodná volebná komisia v Trnave ani po výjazde v teréne nemusela riešiť žiadne problémy. Jej predseda Róbert Schmidt sa z výjazdu vrátil s poznatkom, že okrskové volebné komisie sú plné mladých ľudí, ktorí zvládajú svoju prácu bez problémov. Podľa ich odhadov volebné právo využilo už viac ako tridsať percent oprávnených voličov. Do pôsobnosti Obvodnej volebnej komisie v Trnave patrí 62 obcí a 162 volebných okrskov v okresoch Trnava a Hlohovec.

16:10 – Pacienti a zamestnanci Univerzitnej nemocnice Bratislava môžu taktiež voliť. Umožňuje im to volebná komisia, ktorá obchádza kliniky a oddelenia jednotlivých nemocníc s volebnou urnou. V Univerzitnej nemocnici by malo voliť 239 pacientov a šesť zamestnancov.

15:53 – Hlasovanie vo voľbách v Šoporni predĺžia, rozhodla Ústredna volebná komisia. Bolo zistené, že tri okrsky boli otvorené o 7:05 až 7:10, z toho dôvodu sa v nich predĺži čas hlasovania presne o toľko minút, o koľko sa v nich začalo hlasovanie neskôr.

15:45 – V obci Donovaly v Banskobystrickom okrese, ktorá patrí medzi najznámejšie lyžiarske a turistické strediská na Slovensku, sa na voľbách zúčastňuje viac návštevníkov s voličskými preukazmi než obyvateľov obce. Do 14:00 tam podľa predsedníčky tamojšej volebnej komisie Jolany Lackovičovej prišlo voliť už vyše 70 hostí s voličskými preukazmi, kým zo 169 Donovalčanov oprávnených voliť odvolilo necelých 50. Ako predsedníčka dodala, podvečer očakávajú vo volebnej miestnosti ešte vyššiu účasť návštevníkov-lyžiarov, pretože ich je ešte veľa na zjazdovkách.

15:20 – V obci Žakovce v okrese Kežmarok prišli odvoliť aj ľudia zo zariadenia Inštitútu Krista Veľkňaza. Ide predovšetkým o bezdomovcov alebo telesne a mentálne postihnutých ľudí, o ktorých sa stará miestny farár Marián Kuffa.

15:00 – Priemerná účasť na predčasných parlamentných voľbách v Košickom kraji sa pohybuje okolo 20 percent. Podľa vyjadrení obvodných volebných komisií je priebeh volieb pokojný, bez rušivých momentov a komisie nemuseli riešiť žiadne sťažnosti. V druhom najväčšom volebnom obvode na Slovensku, dosahovala dopoludnia účasť 20 až 25 percent, pričom až 29 percent voličov bolo voliť v košickej mestskej časti Barca.

14:50 – V bratislavskom Novom Meste počas dnešných volieb zažila volebná komisia netradičnú situáciu, keď prišiel muž odvoliť za svoju manželku, ktorá leží už sedem rokov v kóme. Volebná komisia mu však jeho požiadavku zamietla, pretože každý musí voliť sám za seba. Iný muž vynadal volebnej komisii, že sú všetci len poskokovia. Následne roztrhal hlasovacie lístky, porozhadzoval ich a odišiel.

14:19 – V bratislavskom Starom Meste za šesť hodín od otvorenia volebných miestností odvolilo v dvoch volebných okrskoch približne 30 percent ľudí. V prešovskom obvode, do ktorého patria okresy Prešov a Sabinov, prišlo približne 13 percent, v mestách je to okolo 15 a v obciach 10 percent voličov.

13:41 – V jednom z najväčších volebných okrskov vo Vysokých Tatrách, v Tatranskej Lomnici prišlo do 12:00 k volebnej urne takmer 350 voličov. „Volebná účasť je veľmi priaznivá. Už od rána od 7:00 začali prichádzať voliči,“ uviedla predsedníčka okrskovej volebnej komisie Oľga Hricová. Keďže v Tatranskej Lomnici sa nachádza najväčšie lyžiarske stredisko v regióne Vysokých Tatier, mnoho voličov tu volí na voličské preukazy.

13:33 – Na voľby dozerá viac ako 5000 policajtov, situáciu majú pod kontrolou.

13:28 – Predseda SNS Ján Slota nemá najmenšie pochybnosti o tom, že sa jeho strana do parlamentu dostane. Odhaduje, že dosiahne dvojciferné číslo. Slota prišiel voliť v sprievode svojej manželky. Volebnú kampaň označil za hnus.

13:00 – Niektorí Slováci žijúci v Írsku údajne nedostali hlasovacie lístky načas. Tvrdí to organizátor protestov Gorila Ireland Patrick Linhart. Osobne pozná deväť ľudí, ktorí si nemohli uplatniť svoje občianske právo spoza hraníc.

12:57 – Líder Smeru Robert Fico neočakáva ani katastrofu, ani žiadny zázrak, uviedol to tesne po tom, ako odvolil na bratislavských Dlhých dieloch. Povedal, že voľby nevníma dramaticky a zmieri sa s akýmkoľvek výsledkom.

12:35 – Predbežnú účasť na dnešných parlamentných voľbách za obvod Prešov, kde patria okresy Prešov a Sabinov, odhaduje päť hodín po otvorení volebných miestností podpredseda obvodnej volebnej komisie v Prešove na približne 13 percent, v mestách je to okolo 15 a v obciach 10 percent. Počas výjazdu v Sabinove v jednom volebnom okrsku stretli trojčlennú skupinu pozorovateľ z Bieloruska, ktorých sprevádza jeden slovenský aktivista. Pozorovatelia sa chystajú navštíviť niektoré obce, kde je početná rómska komunita, zo Sabinova mali namierené do Jarovníc. Voľby zatiaľ prebiehajú bez narušenia.

12:35 – Do volebnej miestnosti v Novej Dedinke vstúpila i premiérka Iveta Radičová. Odkázala občanom, že rozhodnú nielen o tom, ako sa na Slovensku bude v najbližšom období žiť, ale najmä o tom, ako sa naštartuje ekonomika a dôvera medzi politikmi a občanmi. Radičová si od výsledkov volieb nesmierne želá, aby priniesli pokoj do slovenskej spoločnosti. „Odovzdávame im svoj mandát a pokiaľ nejdeme voliť, znamená to, že to rozhodnutie nechávame na tých ostatných. Myslím si, že tú zodpovednosť by sme nemali nechávať na tých ostatných,“ vyhlásila Radičová. Počas noci pôjde Radičová do centrál koaličných partnerov, navštívi aj sídlo SaS.

12:11 – Líder SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda považuje tohtoročnú predvolebnú kampaň za najťažšiu vo svojom živote. Po tom ako s rodinou odvolil uviedol, že taký veľký otáznik po zobudení v hlave dávno necítil. Dzurinda strávi deň s rodinou, ale nezabudne ani na šport. Pôjde si zabehať.

12:02 – Imobilní pacienti Kúpeľov Trenčianske Teplice budú voliť vďaka prenosnej urne. Túto požiadavku majú z liečebného domu Krym, v ktorom majú momentálne asi 160 hostí. Záujem o voľby potvrdili aj samotní kúpeľní hostia. Tí volia na mestskom úrade vďaka voličskému preukazu. „Politická situácia je naozaj neúnosná a myslím si, že je moja povinnosť, aby som išiel voliť. Nemám problém prísť na mestský úrad, prejsť si trasu, napriek tomu, že som v kúpeľoch a mám oddychovať. Je to také príjemné spestrenie sobotňajšieho rána,“ povedal mladý muž zo Žiliny, ktorý do kúpeľov chodieva už niekoľko rokov, pretože má problémy s chrbticou.

11:50 – V Nitre volila aj storočná volička Emerencia Meňhartová. O politické dianie sa aj vo svojom veku ešte zaujíma. Každý večer sleduje v televízii správy a číta i bulvár, sleduje vraj všetky klebety.

11:24 – Predseda SaS Richard Sulík prezradil, že okrem seba krúžkoval na kandidátke ženy. „Myslím, že keď bude viac žien v politike, politika bude menej hulvátska,“ vysvetlil svoje rozhodnutie. Slovákom odkázal, aby išli voliť. „Ešte asi nikdy nebola taká situácia, keď pár sto, možno pár tisíc hlasov môže rozhodnúť o tom, či viacero strán bude alebo nebude v parlamente a môže to ešte na poslednú chvíľu zamiešať karty,“ dodal.

11:16 – Prezident Ivan Gašparovič po tom, čo sám odvolil, povedal, že dnešné parlamentné voľby sú najvážnejšími voľbami od roku 1990. Prezident vyzval doteraz nerozhodnutých občanov, aby išli voliť.

10:50 – Nahnevaní obyvatelia Šoporne podávajú na polícii trestné oznámenie na starostu Milana Vlčeka. Obviňujú ho zo zmarenia referenda o jeho odvolaní z funkcie. Viacerí podávajú trestné oznámenie aj za odopretie práva hlasovať v parlamentných voľbách. Starosta Vlček vpustil okrskové komisie do volebných miestností len dve minúty pred siedmou hodinou, voliť sa tak začalo až neskôr. Referendum sa nezačalo vôbec.

10:28 – Predseda KDH Ján Figeľ prezradil, že dnešný deň strávi s rodinou doma a potom večer na ústredí KDH, kde bude očakávať výsledky a diskutovať ako ďalej. Občiansku povinnosť si prišiel splniť spolu s manželkou a synom.

10:28 – Hlasovanie v dnešných predčasných parlamentných voľbách je zatiaľ bez problémov. Ústredná volebná komisia sa dohodla na výjazdoch do terénu, na tom, ako budú členovia ÚVK postupovať pri návštevách volebných miestností. „Určili si oblasti, kde sa sústredia, kam pôjdu. Napríklad bude to určite Petržalka, určite navštívia komisiu, ktorá sa bude venovať návratným obálkam zo zahraničia,“ spresnila pre médiá Škultétyová.

10:15 – Svoj hlas prišiel odovzdať aj predseda strany Most-Híd Béla Bugár. Po voľbe mal dobrý pocit. Za dobrý výsledok považuje účasť v NR SR.

10:00 – Okrem parlamentných volieb sa v piatich sloveských obciach konajú referendá. Obyvatelia Kolárova a Tešedíkova v Nitrianskom kraji budú dnes rozhodovať o zmene názvu obce. Mesto Kolárovo v okrese Komárno chcú premenovať na Gúta a obec Tešedíkovo v okrese Šaľa na Pered. V Prešovskom okrese sa konajú tri referendá. V meste Veľký Šariš sa formou referenda poslanci pokúsia odvolať z postu primátora Mikuláša Draba (nezávislý). V obci Gregorovce chcú touto formou občania odvolať z funkcie starostu Slavomíra Verčimáka (nezávislý). Referendum v Zlatej Bani rozhodne, či obec bude naďalej doplácať zo svojich zdrojov na prevádzku materskej a základnej školy pri alarmujúcom nízkom počte detí.

9:53 – Pred volebné urny v Nitre prišiel aj predseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský. Od volieb očakáva pre KDH dvojmiestny percentuálny výsledok. Hneď po volebnom akte sa vracia späť do Fakultnej nemocnice v Nitre, kde sa v stredu podrobil plánovanému operačnému zákroku.

09:37 – V domove dôchodcov na Jilemnického ulici v Banskej Bystrici, kde je volebná miestnosť jedného z okrskov, už za prvé dve hodiny od začiatku dnešných parlamentných volieb odvolilo viac ako 140 zo 703 zapísaných voličov. Z toho takmer 80 obálok s volebnými lístkami odovzdali obyvatelia domova dôchodcov do prenosnej urny, s ktorou členovia komisie prišli v dohodnutom čase do jedálne domova. Za zhruba desiatkou imobilných obyvateľov domova prišli s urnou priamo na izbu. Okrem domova dôchodcov zahŕňa tento okrsok aj niektoré okolité ulice a aj odtiaľ zatiaľ prišli voliť väčšinou starší ľudia. Ide však o lokalitu s vyšším podielom seniorov medzi obyvateľmi. Niektorí voliči sa sťažovali na to, že volebná miestnosť je na poschodí a mali ťažkosti vyjsť po prudkom schodišti.

9:31 – Predseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Igor Matovič odvolil spolu s manželkou Pavlínou v Trnave, pri volebnom akte im asistovali aj dve malé dcérky. "Dnes stojíme určite na križovatke, kedy môžeme rozhodnúť, či Slovensko opäť zveríme do rúk skorumpovaným zlodejom a necháme ich zadlžovať naše deti, alebo si Slovensko uchránime,“ povedal krátko po vhodení hlasovacieho lístka do volebnej urny.

9:26 – Počas volebnej soboty bude na Slovensku slnečné počasie, neskôr pribudne oblačnosti. Najvyššia denná teplota vystúpi na 4 až 11 stupňov Celzia.

09:25 – Na košickom Luníku IX, kde žije prevažná väčšina rómskych obyvateľov,v prvú hodinu odvolili len traja ľudia. Tunajší Rómovia tvrdia, že účasť bude nízka aj preto, lebo tu nijaké strany nerobili kampaň.

9:00 – O budúcom zložení parlamentu má podľa Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) právo rozhodnúť 4 324 910 voličov. Spolu bolo na voľby vydaných 89 505 voličských preukazov, ktoré oprávňujú na hlasovanie v ľubovoľnej volebnej miestnosti na Slovensku.

8:55 – ÚVK zatiaľ nemá žiadne podnety ani správy o problémoch pri hlasovaní, ešte pred voľbami vyzvala okrskové volebné komisie, aby v prípade možného narušenia hlasovania okamžite kontaktovali políciu.

8:50 – Hlasovanie v sobotných predčasných parlamentných voľbách sa začalo vo všetkých 5956 volebných miestnostiach bez problémov.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM