Správy Komunálne voľby

VOĽBY preskúšajú náš intelekt: Lístky budú FAREBNÉ, dávajte dobrý pozor ako a čo KRÚŽKUJETE!

Slováci budú musieť vyburcovať svoju pozornosť a mentálne kapacity. Vo volebnej miestnosti budeme "maturovať" nad lístkami.

Ilustračný obrázok k článku VOĽBY preskúšajú náš intelekt: Lístky budú FAREBNÉ, dávajte dobrý pozor ako a čo KRÚŽKUJETE!
Zdroj: Bratislava - Petržalka

Ministerstvo vnútra SR informuje o tom, ako budú prebiehať spojené voľby do územnej samosprávy, ktoré sa uskutočnia v sobotu 29. októbra 2022. Zvýšenú pozornosť by mali voliči venovať tomu, aby ich hlas neprepadol z dôvodu nepozornosti.

Farby a krúžky

Pozor si treba dať na farebné odlíšenie volieb aj počty zakrúžkovaných kandidátov. Prinášame prehľad situácií, kedy je hlasovací lístok podľa zákona o podmienkach výkonu volebného práva neplatný.

V prípade, že sa volič pri úprave hlasovacieho lístka pomýli, môže požiadať okrskovú volebnú komisiu o vydanie nových hlasovacích lístkov. Nesprávne upravené hlasovacie lístky je povinný odložiť do určenej schránky, ktorá sa bude nachádzať v každej volebnej miestnosti. Po odhlasovaní, teda vložení obálky do volebnej schránky, však už nie je možnosť požiadať o nové hlasovacie lístky,“ vysvetlila riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán MV SR Eva Chmelová.

Krajské voľby modré farbu, komunálne biele

Volebná schránka pre krajské voľby bude v modrej farbe. Volič do nej vloží modrú obálku s dvoma hlasovacími lístkami s modrými pruhmi na okrajoch.

Pre komunálne voľby je určená biela schránka. Volič vloží do nej bielu obálku s dvoma bielymi hlasovacími lístkami. Voliči v Bratislave a Košiciach volia do orgánov mestskej časti aj mesta, preto dajú do obálky až štyri hlasovacie lístky: dva biele a ďalšie dva biele na ľavom okraji so sivým pruhom.

Ak volič vloží hlasovací lístok do farebne nesprávnej obálky, je takýto hlasovací lístok neplatný.

Ak volič vloží obálku do nesprávnej schránky na hlasovanie, je takéto hlasovanie neplatné.

Pozor na počty krúžkov

Hlasovacie lístky sa upravujú krúžkovaním poradového čísla kandidáta. Ak volič neoznačí zakrúžkovaním ani jedného kandidáta na poslanca, starostu, primátora alebo župana, je tento hlasovací lístok neplatný.

Hlasovací lístok je neplatný aj v prípade, ak volič označil zakrúžkovaním viac kandidátov, než má byť vo volebnom obvode zvolených poslancov, alebo ak zakrúžkoval viac ako jedného kandidáta na starostu, primátora alebo župana.

Počet poslancov, ktorý sa volí vo volebnom obvode, je uvedený na hlasovacom lístku. V prípade, že volič označil zakrúžkovaním menej kandidátov, než má byť vo volebnom obvode zvolených poslancov, je hlasovací lístok platný.

Hlasovací lístok môže byť len na predpísanom tlačive.

Neplatné sú aj hlasovacie lístky, ktoré nie sú na predpísanom tlačive.

Počet hlasovacích lístkov

Ak je v obálke niekoľko hlasovacích lístkov pre voľby poslancov zastupiteľstva samosprávneho kraja, sú všetky tieto hlasovacie lístky neplatné. Obdobné pravidlo sa uplatní v prípade niekoľkých hlasovacích lístkov pre voľby predsedu samosprávneho kra­ja.

Ak je v obálke niekoľko hlasovacích lístkov pre voľby poslancov obecného zastupiteľstva, sú všetky tieto hlasovacie lístky neplatné. Obdobné pravidlo sa uplatní aj v prípade niekoľkých hlasovacích lístkov pre voľby starostu obce.

Mohlo by vás zaujímať

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM