Webnoviny - Svet

Voľby sa začali bez problémov, tvrdí ÚVK

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 10. marca (WEBNOVINY) – Hlasovanie v dnešných predčasných parlamentných voľbách sa začalo vo všetkých 5956 volebných miestnostiach bez problémov.

Ako pre médiá povedala zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) Lívia Škultétyová, "v žiadnej obci a meste Slovenskej republiky sa nezačalo hlasovanie skôr ako o 7:00.

Teda ani jeden starosta, prípadne primátor mesta nevyužil možnosť určenia hlasovania na skoršiu hodinu". ÚVK zatiaľ nemá žiadne podnety ani správy o problémoch pri hlasovaní.

Pri narušení hlasovania budú kontaktovať políciu

Právo rozhodnúť o budúcom zložení Národnej rady SR má spolu podľa zapisovateľky ÚVK 4 324 910 voličov zapísaných vo voličských zoznamoch, presné číslo voličov však bude jasné až zo zápisnice ÚVK o výsledkoch volieb.

Spolu bolo na voľby vydaných 89 505 voličských preukazov, ktoré oprávňujú na hlasovanie v ľubovoľnej volebnej miestnosti na Slovensku, informovala ďalej Škultétyová. Na hlasovanie je však vždy potrebný občiansky preukaz.

ÚVK ešte pred voľbami vyzvala okrskové volebné komisie, aby v prípade možného narušenia hlasovania okamžite kontaktovali políciu. ÚVK totiž dostala od polície informácie o možnom narušení poriadku vo volebných miestnostiach počas hlasovania.

Za narušenie pokojného priebehu hlasovania možno podľa Lívie Škultétyovej považovať „jedine to, že sa bude brániť iným voličom v uplatnení volebného práva“. Ak by došlo k narušeniu hlasovania, musia predseda alebo členovia okrskovej volebnej komisie podľa Škultétyovej pokojnou cestou vyzvať osoby, aby upustili od takéhoto konania a až potom, ak by neposlúchli pokyn predsedu komisie, treba kontaktovať políciu.

Klasické volebné moratórium neplatí

O obsadení 150 poslaneckých miest v Národnej rady SR na najbližšie štyri roky sa dá hlasovať až do 22:00. Voliči vyberajú medzi 26 kandidujúcimi politickými subjektmi v 5 956 volebných miestnostiach. Na kandidátkach strán bolo zaregistrovaných 2 967 kandidátov, z toho 778 žien (26 %).

Podľa údajov ÚVK od registrácie ubudlo 85 kandidátov. Zoznamy kandidátov, ktorí nekandidujú, sú v každej volebnej miestnosti, aby sa nestalo, že volič dá prednostný hlas kandidátovi, ktorý už nekandiduje.

Na tento preferenčný hlas by sa neprihliadalo, ale hlasovací lístok by bol platný. Až do skončenia hlasovania je zakázané zverejňovať výsledky volebných prieskumov.

Klasické informačné moratórium pre parlamentné voľby neplatí. Priebežné neoficiálne výsledky hlasovania v dnešných predčasných parlamentných voľbách začne zverejňovať Štatistický úrad SR na svojej webstránke statistics.sk a na externom webe volbysr.sk. Prvé čísla by sa tu mohli objaviť v noci okolo 22:30 – 22:45, podľa toho, ako okrskové volebné komisie spracujú svoje zápisnice.

Oficiálne výsledky hlasovania zverejní Ústredná volebná komisia v nedeľu, pravdepodobne okolo obeda, prípadne popoludní.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM