Webnoviny - Svet

Volebná komisia Prešovského kraja zaregistrovala desať kandidátov na župana

WEBNOVINY.SK

Predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter ChudíkPREŠOV 14. októbra (WEBNOVINY) – Členovia Volebnej komisie Prešovského samosprávneho kraja ukončili registráciu kandidátov pre voľby do orgánov vyšších územných celkov. Ako informoval agentúru SITA hovorca komisie Jozef Kislík, komisia sa uzniesla na zaregistrovaní desiatich kandidátov pre voľby predsedu Prešovského samosprávneho kraja a 547 kandidátov pre voľby poslancov do zastupiteľstva. Komisia nezaregistrovala ôsmich kandidátov na poslancov, z toho dvoch nezávislých a šiestich straníckych. Rozhodnutia o registrácii podpísal predseda volebnej komisie Jozef Leško. Zoznam kandidátov zverejní v piatok 16. októbra na svojej webstránke Prešovský samosprávny kraj.

O 62 poslaneckých mandátov sa pôvodne uchádzalo 555 kandidátov, z toho 104 chceli kandidovať ako nezávislí. Volebná komisia po preskúmaní petičných hárkov nezaregistrovala dvoch z nich. Dôvodom boli sporné podpisy. Komisia nezaregistrovala ani štyroch kandidátov na poslancov za Stranu zelených a po jednom kandidátovi za stranu KSS a Most – Híd.

Na predsedu Prešovského samosprávneho kraja bude kandidovať osem mužov a dve ženy, traja kandidáti sú nezávislí. O post župana sa s podporou koalície uchádzajú Pavel Hagyari (Slobodné fórum, Nová demokracia, Strana zelených, LIGA – OLS), Ján Hudacký (KDH, SDKÚ-DS, Sloboda a Solidarita), Peter Chudík (Smer-SD, ĽS-HZDS, HZD, Strana zelených Slovenska), straníckymi nominantmi sú Ján Bajus (Demokratická únia Slovenska), Milan Kručay (Most – Híd), Fedor Šandor (ÚSVIT.), Radoslav Ščuka (Rómska iniciatíva Slovenska), ako nezávislí kandidujú Ján Blaščák (NEKA), Ľuba Kráľová (NEKA), Kvetoslava Supuková (NEKA).

Pre voľby poslancov vznikli štyri koalície: Smer-SD, ĽS- HZDS, druhou je koalícia KDH, SDKÚ-DS, treťou Konzervatívni demokrati Slovenska, Občianska konzervatívna strana a poslednou koalíciou je Slobodné fórum, Nová demokracia, Strana zelených, LIGA-OLS.

V novembrových voľbách bude v Prešovskom kraji 13 volebných obvodov.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM