Webnoviny - Svet

Volebné zákony treba skvalitniť, pripúšťa Kaliňák

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 8. novembra (WEBNOVINY) – Minister vnútra Robert Kaliňák pripúšťa, že právne normy upravujúce voľby v Slovenskej republike, je potrebné skvalitniť. Reaguje tak na kritické hlasy, podľa ktorých niektorí kandidáti využívajú na kampaň neprimerane veľké peniaze. Podľa Stanislava Kahanca z KDH je na mieste otázka, či zvolený kandidát dokáže robiť niečo aj pre obyčajných ľudí, keď sa musí sústrediť „na vracanie miliónov.“ O vypracovaní nových zákonov možno podľa Kaliňáka uvažovať najskôr v budúcom volebnom období.

„Nielen ja, ale aj moji predchodcovia v kresle ministra vnútra Martin Pado, Vladimír Palko, Ivan Šimko či Ladislav Pittner mali sťaženú úlohu tým, že voľby boli rozsypané počas celého volebného obdobia,“ pripomína Kaliňák. V tom vidí najväčší problém úpravy všeobecného volebného kódexu. „Napríklad, keby sme ho chceli prijímať teraz na jeseň, tak by boli aktuálne voľby do samosprávnych krajov a každý predkladateľ, tak ja ale aj moji predchodcovia, by boli obviňovaní z toho, že upravujú tieto zákony pre svoju potrebu, resp. pre svoju stranu,“ myslí si. Ideálnu príležitosť na úpravu volebných zákonov preto vidí Kaliňák v období po najbližších parlamentných voľbách, teda po júni budúceho roka. „Nová vláda bude mať do akýchkoľvek najbližších volieb tri roky,“ pripomína. Supervolebný rok, v ktorom sa stretnú voľby prezidenta, európske voľby, voľby do Národnej rady SR aj do vyšších územných celkov, totiž pripadá na rok 2014.

Podľa Kaliňáka sa diskusia o volebnej kampani rozpútava pravidelne v období pred voľbami tak na úrovni politických strán, médií, kandidátov, ako aj miestnych orgánov štátnej správy už od roku 1990. Ako podotkol, pred akýmikoľvek voľbami sa vždy minimálne v jednom médiu objaví článok alebo reportáž o tom, že niekto si kúpil nejaké hlasy. „Nikdy nikto nebol z takého dôvodu, že kúpenie si hlasov, zbavený funkcie, aj keď si viem predstaviť, že by to tak malo byť a že by sa mali stanoviť limity,“ podotkol.

Ako šéf rezortu vnútra pripomenul, voľby sú veľmi citlivou záležitosťou a zbaviť ich akéhokoľvek podozrenia napríklad z kupovania hlasov v kampani by znamenalo volebné právo nejakým spôsobom obmedziť. To by však už mohlo byť podľa neho za určitých okolností protiústavné. „Volebné právo je slobodné v tom, že sa rozhodujeme pristúpením k urne a v tej chvíli nad nami nikto nevyvíja tlak.“ Za najideálnejší považuje spoločný volebný kódex podporený všetkými 150 poslancami parlamentu.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM