Webnoviny - Svet

VOS odpočúvala aj tam, kde nebolo treba

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 7. decembra (WEBNOVINY) – Vojenské obranné spravodajstvo (VOS) používalo podľa premiérky Ivety Radičovej odpočúvania tam, kde nebolo náležité odpočúvať.

„Použilo odpočúvania tam, kde stačili informácie o tom, kde dotyčný telefonoval a nie čo. Neboli využité prostriedky, ktoré mali byť využité,“ konštatovala dnes na tlačovej besede Radičová.

Upozornila, že väčšina aktivít VOS nebola zameraná na primárne funkcie, ktoré mala plniť zo zákona, ale väčšina bola zameraná na vlastné úniky a fungovanie.

Z VOS podľa predsedníčky vlády unikali informácie. „V priebehu fungovania VOS boli zmenené systémové veci tak, že umožnili širokospektrálny únik informácií. Prvý krok sme urobili, že sme znefunkčnili celý systém, aby z neho nemohol pokračovať únik. Dnes z neho nemôže uniknúť ani slovo, pretože na sfunkčnenie systému treba prijať nové smernice. Kým nebudú, nebude sfunkčnený systém,“ vyhlásila predsedníčka vlády. To znamená, že nie je možné vymazávať odposluchy.

Systém použitia informačno-technických prostriedkov (ITP) je podľa Radičovej v súčasnosti znefunkčnený tak, že sa do záznamov VOS nemôže dostať nikto. „Sú uzavreté, zablokované. Nepristúpilo sa k výmazom, lebo prebieha vyšetrovanie,“ dodala. Doteraz bol systémový problém, podľa ktorého neexistovala možnosť kontroly, odkiaľ aká informácia pochádza.

Zbytočné tajné služby

Podľa Radičovej znovu sa potvrdilo, že toľko tajných služieb, koľko má SR, je úplne zbytočných, lebo to vytvára stav, že sa venujú len vlastnému chodu, súčasným i bývalým zamestnancom. „Máme triplicitu tých istých úkonov v troch tajných službách. Nemyslím, že pre tajné služby má fungovať súťaž, kto zistí na koho viac. Majú mať deľbu práce, má byť kontrola,“ povedala predsedníčka vlády s tým, že SR nemá kontrolu tajných služieb. Podľa nej je na mieste návrh na zlúčenie minimálne vojenských tajných služieb.

VOS sa síce podľa Radičovej venovala aj predmetu činnosti podľa zákona, ale len v menšej miere.

Upozornila tiež, že efekt použitia informačno-technických prostriedkov z hľadiska podaných trestných oznámení je nula.

Vyšetrovanie vo VOS, kde sú podozrenia zo zneužitia odpočúvania, prebieha podľa premiérky tak, ako má. Pripravujú sa aj nové opatrenia.

„Po týchto opatreniach, nedovolím si povedať, že neunikne informácia, ale bude zistiteľné odkiaľ unikla. Dnes to zistiteľné nie je,“ povedala. Informovala zároveň o tom, že šiestich pracovníkov VOS, ktorí boli na rozhodujúcich funkciách, ktoré súvisia s nasadením ITP, prepustili do civilu a to ešte pred výmenou ministra obrany i riaditeľa VOS.

Zlúčenie neprichádza do úvahy

Podľa Radičovej prichádza do úvahy zlúčenie tajných služieb z hľadiska racionality, skúseností a opravy systému.

„Zlúčenie je okamih, ktorý by túto možnosť poskytol, že by sa nanovo zadefinovali základné vzťahy,“ uviedla s tým, že jej vláda už na to nemá kompetenciu.

Premiérka sa prikláňa ku kontrole nezávislými inšpektormi. „Ale kde ich na Slovensku nájdeme?“ opýtala sa.

Poslanci národnej rady boli dnes na poslaneckom prieskume na ministerstve obrany.

Kontrolovali činnosť Vojenského obranné spravodajstva. Podľa predsedu parlamentného branno-bezpečnostného výboru Martina Fedora nový riaditeľ VOS dnes umožnil nebývalú otvorenosť parlamentnému výboru. Po skončení prieskumu v rezorte obrany chcú poslanci skontrolovať aj ministerstvo vnútra.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM