Webnoviny - Svet

VOS odpočúvalo aj sekretárku Ľubomíra Galka

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 7. marca (WEBNOVINY) – Vojenské obranné spravodajstvo falšovalo pred sudcom dôvody, pre ktoré žiadalo odpočúvať novinárov, podnikateľov, ale aj zamestnancov ministerstva.

Píše o tom dnešné vydanie denníka SME s odvolaním sa na uznesenia o obvinení piatich zamestnancov VOS. Podľa SME niekedy vojenské spravodajstvo len okopírovalo žiadosť, ktorú už použilo v inej akcii, generálna prokuratúra má zatiaľ osemnásť prípadov, keď sudcu údajne oklamali.

VOS odpočúvala aj svojho riaditeľa

Dnešné vydanie SME uvádza, že medzi odpočúvanými neboli len redaktori denníka Pravda, ale aj terajší riaditeľ VOS Róbert Tibenský s odôvodnením, že sa naňho „viažu aktivity cudzích spravodajských služieb“. Prokuratúra uvádza, že išlo o „vykonštruované skutočnosti“. Minister Galko tvrdí, že o jeho odpočúvaní nevedel.

Odpočúvaná bola podľa SME aj Galkova sekretárka Zdenka Kováčová. Nechcela sa k tomu vyjadrovať, no keď ju prokuratúra predvolala na výsluch, bola nepríjemne prekvapená. Aj o nej minister Galko tvrdí, že nič nevedel.

Sulíkov známi bol podozrivý z poškodzovania záujmov Slovenska

Medzi odpočúvanými bol aj podnikateľ Ján Sabol, o ktorom predseda SaS Richard Sulík povedal, že sú blízki známi. Podľa VOS bol podozrivý z poškodzovania vojensko¬hospo­dárskych záujmov Slovenska, jeho odpočúvanie však bolo podľa denníka zamerané na „monitorovanie vzťahu k politikom, s ktorými komunikoval na tému zvolenia riaditeľa NBÚ“.

Prokuratúra v kauze obvinila päť príslušníkov VOS vrátane bývalého riaditeľa Pavla Brychtu. Už vypočula aj Roberta Kaliňáka zo Smeru, Brychtu ešte nie. Jeho odpoveď môže byť podľa SME kľúčová v rozhodovaní, či prokurátori obvinia aj Galka.

Uznesenie o obvinení troch zamestnancov VOS je zverejnené aj na webe, kde sa objavili informácie o Sasanke.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM