Webnoviny - Svet

Vplyvu krízy v eurozóne sa Británia nevyhne

WEBNOVINY.SK

Odporúčame: Britskí poslanci rozhodnú o referende o vystúpení z EÚ Z vášho poučovania je nám zle, zaútočil Sarkozy na Camerona LONDÝN 24. októbra (WEBNOVINY) – Tvorcovia britskej menovej politiky nedokážu izolovať Veľkú Britániu od prehlbujúcej sa krízy v eurozóne, aj keby výrazne viac tlačili nové peniaze, povedal predstaviteľ Bank of England (BoE) Ben Broadbent. Rozsah niektorých problémov, ktorým čelí eurozóna, je taký, že „sa nedajú kompenzovať“, povedal Broadbent pre pondelkové vydanie denníka Financial Times. Zároveň vyjadril presvedčenie, že menová politika britskej centrálnej banky môže účinkovať „iba do určitého rozsahu“, ak by dlhová kríza eurozóny skončila zle.

Zväčšujúcu sa krízu eurozóny Broadbent prirovnal k recesii z rokoch 2008–09, ktorej sa nepredišlo, hoci sa znížili úrokové sadzby. Dodal však, že BoE zatiaľ v eurozóne neočakáva katastrofu. „Nemyslím si, že vtedajšej recesii by sa predišlo, keby sa menová politika v rovnakom rozsahu uvoľnila, povedzme o šesť mesiacov skôr,“ povedal pre Financial Times. „Nemyslím si, že by sa tým niečo zmenilo, niektoré veci sú jednoducho silnejšie.“ Budúci vývoj britskej menovej politiky sa podľa Broadbenta môže uberať oboma smermi. Bank of England podľa neho môže kvantitatívne uvoľňovanie zvýšiť, ale môže aj obmedziť svoj program nákupov vládnych dlhopisov, na ktorý teraz vyčlenila 75 mld. libier (GBP). Závisieť to bude od výsledkov rozhodnutí v eurozóne. „Predstaviť sa dá aj zreteľné zlepšenie aj zreteľné zhoršenie. Závisí to od toho, čo sa stane inde vo svete,“ uviedol Broadbent.

Britský parlament bude v pondelok diskutovať o potenciálnom usporiadaní referenda o vystúpení krajiny z Európskej únie. Za iniciatívou stoja tamojší euroskeptici, ktorých najviditeľnejším predstaviteľom je šéf Nezávislej strany Veľkej Británie (UKIP) a zároveň poslanec Európskeho parlamentu Nigel Farage. Ak poslanci referendum odobria, malo by sa uskutočniť v máji 2013. Podľa navrhovateľov by malo obsahovať tri možnosti. Prvou je zachovanie súčasného stavu (status quo), druhou vystúpenie Británie z únie a treťou zmena podmienok členstva krajiny v európskej dvadsaťsedmičke.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM