Webnoviny - Svet

Vráble plánujú rozšírenie priemyselného parku

WEBNOVINY.SK

NITRA 9. decembra (WEBNOVINY) – Vráble chcú rozšíriť priemyselný park. Jeho súčasná rozloha je približne 23 hektárov.

„Momentálne pracujeme na vysporiadaní ešte ďalších dvoch hektárov, lebo záujemcovia sú,“ povedal primátor Vrábeľ Tibor Tóth. V priemyselnom parku sa etablovalo šesť firiem, ktoré zamestnávajú zhruba 2 000 ľudí. V širšej priemyselnej zóne pracuje ďalších 1 500 ľudí. Vo Vrábľoch vznikol v roku 2001 prvý priemyselný park na Slovensku.

Pred časom ho rozšírili, mesto na infraštruktúru získalo peniaze z ministerstva hospodárstva. „Z hľadiska rozvoja je druhá etapa dokončená – je dotiahnutá cesta, kanalizácia, voda, plyn, telekomunikácie, verejné osvetlenie, chodníky. Všetko je pripravené, pozemky sú už predané, závisí od firiem, kedy začnú stavať,“ povedal Tóth.

Prepustení pracovníci z FlexMedical nájdu prácu v ICU Medical

Svoj závod v priemyselnom parku stavia firma Semecs, ktorá je momentálne v podnájme v priestoroch Matadoru a zamestnáva 400 pracovníkov. V novej fabrike plánuje zvýšiť počet zamestnancov o ďalších 100, informoval Tóth. Firma sa orientuje na výrobu a montáž elektronických riadiacich modulov pre potreby v rôznych odvetviach priemyslu. Novým prírastkom v priemyselnom parku je aj závod belgickej firmy Cezam, ktorá vyrába protipožiarnu techniku. V parku sa etabluje aj vrábeľská firma Masam, ktorá sa zaoberá výrobou nástrojov a ďalšími službami pre firmy v parku.

Nedávno ohlásila svoj odchod z Vrábeľ firma FlexMedical Slovakia, výrobu zdravotníckeho materiálu chce presunúť do Rumunska. O prácu by malo prísť všetkých zhruba 250 zamestnancov. Časť pracovníkov FlexMedical Slovakia by podľa primátora mohlo nájsť uplatnenie v americkej firme ICU Medical, ktorá skolaudovala svoj závod v priemyselnom parku vo Vrábľoch v roku 2010 a v najbližších rokoch plánuje zvyšovať počet zamestnancov. Takisto totiž vyrába zdravotnícke pomôcky.

ICU Medical dostala štátnu pomoc a zaviazala sa zamestnať 750 ľudí v priebehu piatich rokov. Momentálne má podľa Tótha okolo 250 – 300 zamestnancov. Jej celková investícia na Slovensku dosiahne do konca roka 2011 približne 14 mil. eur, štátnu pomoc dostala 5,58 mil. eur. Mesto sa bude snažiť pritiahnuť do priemyselného parku aj ďalších investorov. „Vidíme, že to nie je proces, ktorý by bol ukončený a stále treba reagovať na nové výzvy,“ zhodnotil.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM