Eva Mikulová Magazín Cestovanie

Vrátili sme sa z Ázie, kde zúri koronavírus. Je panika namieste? FOTO

Kontroly na letiskách, meranie teploty, rúška, nevpúšťanie čínskych turistov do niektorých regiónov - to všetko spôsobil koronavírus.

Ilustračný obrázok k článku Vrátili sme sa z Ázie, kde zúri koronavírus. Je panika namieste? FOTO
25
Galéria
Zdroj: Eva Mikulová

Cestovať alebo necestovať do juhovýchodnej Ázie, keď svet zachvátila panika z novej nebezpečnej pandemickej chrípky – koronavírusu?

Nuž na túto otázku si musí zodpovedať každý sám. My sme i napriek hrozivým prognózam do Ázie vycestovali a strávili tam takmer mesiac.

Očakávali sme katastrofické scenáre, ale realita bola úplne iná. Opäť sa potvrdilo, že najviac sa bojíme toho, čo nepoznáme alebo máme skreslené informácie. To však neznamená, že riziko treba podceňovať.

Kontroly na letiskách

Ázijské letiská sú obrovské a denne sa v nich „premelú“ tisíce ľudí. Medzi nimi nielen zdraví, ale i chorí a medzi cestovateľmi je i množstvo turistov z Číny. Je ich takmer miliarda a pol a tak je pochopiteľné, že mnohí z nich cestujú a vyhnúť sa Číňanom na cestách je takmer nemožné.

Aby nákazu eliminovali, tak na letiskách sme museli postupne prechádzať cez zúžený priestor tzv. lievik a bezpečnostní pracovníci monitorovali dav termokamerami.

Ak u niekoho zistili zvýšenú teplotu, tak musel ísť na bok a bol dôkladnejšie vyšetrený.

Našej cestovateľskej partii sa to, našťastie, nestalo a to sme v Ázii mali päť preletov medzi Laosom, Vietnamom, vo Vietname 2 prelety – Thajskom a Kambodžou. Na mnohých letiskách vám zdarma rozdajú i rúška.

Tie však povinne nosiť nemusíte. Dokonca sú i zbytočné, pretože pred vírusovou nákazou vás neochránia. Pred vírusom vás dokáže ochrániť len respirátor.

Rúška však na tvárach malo množstvo Aziatov. U nich je to roky už bežná záležitosť, pretože sa tak chránia pred prachom a smogom. Taktiež by mal mať rúško chorý človek, aby neroznášal nákazu.

Na letiskách vo Vietname a v Kambodži nám zas dôkladne prezreli pas, aby sa uistili, či sme neboli v Číne. Neboli sme…Tých, ktorí v Číne boli, opäť odviedli nabok a podrobnejšie skontrolovali, ale vstup do krajiny im nezakázali.

Zákaz pre Číňanov

Už na letisku v Hanoji sme si všimli, že sú tam tabuľky so zákazom vstupu Číňanov do krajiny. I mnohé hotely už nechcú ubytovať čínskych turistov a tak i ceny za ubytovanie klesajú.

Taktiež lety, ktoré sme v Ázii absolvovali, boli veľmi komfortné, pretože lietadlá boli poloprázdne, nemeškali, dokonca odlietali o niekoľko desiatok minút skôr.

Obrovský úbytok cestovateľov z Číny je pre krajiny ako Vietnam, Laos, Kambodža aj Thajsko veľkou stratou v turistickom biznise, ale pre nás európskych turistov to bol neoceniteľný cestovateľský benefit.

Atraktívne miesta boli naraz prázdne, ceny nízke a obchodníci sa doslova o nás bili. Konečne sme si vychutnali skvostný Angkor Vat bez záplavy turistov, na rozdiel od minulej cesty, kedy sme sa museli k pamiatkam doslova predierať v dave turistov a o romantických fotkách bez ďalších ľudí sme mohli len snívať.

I inokedy preplnené pláže malebného ostrovu Koh Rong v Kambodži boli priestranné, voľné a mali sme ich len pre seba. Dokonalý raj na zemi.

Z Coconut pláže na ostrove Koh Rong sme denne pozorovali v diaľke výletnú loď Westerdam, ktorá musela zakotviť v kambodžskom prístave v Sihanoukville.

Na jej palube zistili dvoch nakazených pasažierov koronavírusom a takmer 2000 cestujúci a 800 členov posádky museli ostať v karanténe.

Základné bezpečnostné pravidlá

Samozrejme, koronavírus netreba brať na ľahkú váhu a sú si toho vedomí i v Ázii. Často sme sa stretli s informačnými tabuľkami s preventívnymi opatreniami. Základ je dodržiavať hygienu.

Často si umývajte ruky. Nedotýkajte sa špinavými rukami tváre. Ak nemáte po ruke vodu a mydlo, tak použite antibakteriálny gél. Pite len balenú vodu. Nehladkajte a nedotýkajte sa zvierat, najmä opíc.

Nezdržujte sa tam, kde je množstvo ľudí. Kvôli koronavírusu sú v týchto štátoch zrušené mnohé festivaly a podujatia a v niektorých regiónoch aj školy.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie