Vražda novinára a jeho snúbenice otriasla svetom: Médiá v USA o nej píšu každý deň

Správy o vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vychádzajú vo viacerých amerických médiách na dennej báze. Téme sa venuje napríklad denník New York Times, spravodajské televízie CNN, ABC News či denník USA Today.

Lucia Šútorová
Ilustračný obrázok k článku Vražda novinára a jeho snúbenice otriasla svetom: Médiá v USA o nej píšu každý deň
Zdroj: TASR

Vražda investigatívneho slovenského novinára vyvolala obrovský záujem médií v Spojených štátoch: o tragickej smrti Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej píšu každý deň.

Desiatky článkov

Jeden z najvýznamnejších amerických denníkov, Washington Post, zverejnil od 26. februára až 22 článkov, ďalší denník, New York Times, až 29 článkov. Počet príspevkov týchto novín priamo o Slovensku za celý minulý rok by sa pritom dal spočítať na prstoch jednej ruky (ak nepočítame šport).

Hneď 26. februára Washington Post informoval o vražde najprv prostredníctvom článku tlačovej agentúry AP a neskôr aj slovami svojho reportéra Jasona Rezaiana, ktorý sám zažil útrapy novinárskej práce. Za údajnú špionáž si v Iráne odsedel 545 dní vo väzení.

„Kuciak pracoval na reportážach o daňových únikoch medzi slovenskými elitami a vlani dostal vyhrážky od Mariána Kočnera – podnikateľa, o ktorom Kuciak písal. Polícia nič neurobila. Nedeľná vražda zanechala Kuciakových kolegov v strachu a zmätku,“ napísal Rezaian.

Sloboda vyjadrovania

Reportér tiež spomenul, že Slovensko je všeobecne považované za krajinu, kde je sloboda vyjadrovania chránená a v hodnotení organizácie Reportéri bez hraníc bolo vlani Slovensko pre novinárov v poradí 17. najslobodnejšou krajinou.

Narážky na novinárov

„Napriek tomuto tolerantnému prostrediu vyjadrili niektorí slovenskí predstavitelia veľkú nespokojnosť s prácou investigatívnych novinárov ako Kuciak. Medzi nimi je aj slovenský premiér Robert Fico, ktorý v roku 2016 nazval niektorých domácich novinárov špinavými protislovenskými prostitútkami, a to za pokrývanie údajnej korupcie vo svojej vláde. Predsa však Fico vraždu Kuciaka odsúdil a ponúkol odmenu milión eur za odhalenie páchateľa,“ napísal Rezaian.

Téme sa venujú denne

Odvtedy Washington Post píše o prípade každý deň, väčšinou prostredníctvom agentúrnych správ. Informoval o podozrení o napojení na taliansku mafiu, o zverejnení nedokončenej Kuciakovej reportáže a jej obsahu, o vyšetrovaní, zatýkaní a prepúšťaní, o rozruchu na politickej scéne, o demonštráciách, o rezignáciách – vykonaných aj žiadaných -, o poslednej rozlúčke i o Georgeovi Sorosovi.

Téme sa každý deň venuje aj denník New York Times a viaceré články vyšli aj v denníku Wall Street Journal. O vraždu Kuciaka sa zaujímali aj spravodajské televízie CNN, Bloomberg a ABC News a denník USA Today.

Na otázku ohľadne veľkého záujmu o túto tému Washington Post odmietol odpovedať a New York Times poskytli len všeobecnú odpoveď o celkovom zvýšenom záujme o strednú Európu v poslednom čase. Snáď za všetko však hovorí oficiálny slogan Washington Postu – „Demokracia v tme zomiera“.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame