Webnoviny - Svet

Vrbové vlastní polovicu chátrajúcej synagógy

WEBNOVINY.SK

Zdroj: vrbove.skVRBOVÉ 11. decembra (WEBNOVINY) – Mesto Vrbové v okrese Piešťany má po rokoch opäť na liste vlastníctva polovicu miestnej synagógy. Pred štyrmi rokmi majetkovú časť mesta kúpil Michael Joseph Karban, ktorý sa prezentoval ako vplyvný židovský podnikateľ.

Sľuboval, že z modlitebne urobí skvost, no zostalo len pri sľuboch. Nič sa nezmenilo ani po prevode podielu na Karbanovu nadáciu. Ďalší osud synagógy má v rukách novozvolené mestské zastupiteľstvo. Doterajší primátor Ivan Borovský videl v súkromnom investorovi jedinú možnosť na záchranu jednej z najkrajších synagóg na Slovensku. Päťtisícové mestečko približne 1,5 milióna eur na jej obnovu nemalo. Okrem toho sa vedeniu mesta ťažko komunikovalo s ďalšími jej spolumajiteľmi. Novozvolený primátor Ján Jánoška však ako poslanec prezentoval názor, že mesto by malo vlastniť celú synagógu.

Synagóga v centre mestečka bola postavená v maurskom slohu v rokoch 1882 – 1883, kedy vo Vrbovom žilo až 30 percent Židov. V roku 1947 ju židovská obec odpredala tamojšiemu súkromníkovi, ktorý ju chcel zbúrať. Plánoval v nej rozšíriť svoju výrobnú prevádzku. Za socializmu podnikateľovi majetky znárodnili, a tak sa synagóga zachovala. Istý čas slúžila aj ako sklad obilia poľnohospodárskeho družstva. V polovici 80. rokov minulého storočia ju mesto začalo rekonštruovať. Zmena politicko-spoločenského režimu a návrat polovičného podielu potomkom niekdajšieho vlastníka však opravy na synagóge zabrzdili.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM