Anton Hrachovský Krimi

Vrtuľník z Popradu v nasadení: Pomáhal pri akcii na záchranu turistu v Tatrách

Pomoc záchranárov potreboval horolezec na Javorovom štíte. Do akcie musel byť nasadený aj záchranársky vrtuľník.

Ilustračný obrázok k článku Vrtuľník z Popradu v nasadení: Pomáhal pri akcii na záchranu turistu v Tatrách
Zdroj: TASR

Pomoc záchranárov potreboval v sobotu dopoludnia 53-ročný horolezec na Javorovom štíte. Ako na svojej webovej stránke informuje Horská záchranná služba (HZS), výpadok horolezca nahlásila náhodná turistka.

Pri záchrane pomáhal vrtuľník

Spozorovala ho z chodníka vedúceho zo Zbojníckej chaty do Priečneho sedla. „Záchranári HZS požiadali o súčinnosť posádku Letky Ministerstva vnútra SR, ktorá sa práve vrátila zo zásahu v Zlomiskovej doline. Horolezcov v núdzi lokalizovali zo vzduchu v juhozápadnej stene Javorového štítu,“ uvádza sa na stránke.

Muž si pri páde vážne poranil nohu v oblasti predkolenia a ruku. Záchranári následne požiadali o súčinnosť posádku leteckých záchranárov z Popradu, ktorá vyzdvihla v Starom Smokovci dvoch horských záchranárov a smerovali k zranenému horolezcovi.

V stene bol vysadený jeden z nich, ktorý pacientovi poskytol neodkladnú zdravotnú pomoc a pripravil ho na transport. Medzitým sa posádka záchranárskeho vrtuľníka vrátila do Starého Smokovca po lekárku.

Následne 53-ročného horolezca a záchranára HZS evakuovali zo steny za pomoci palubného navijaka. Po medzipristátí v doline a ošetrení lekárkou leteckých záchranárov pacienta letecky transportovali do popradskej nemocnice.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM