Webnoviny - Svet

VSK Mining chce postaviť úpravovňu mastenca

WEBNOVINY.SK

Foto: vsk-mining.sk BRATISLAVA 29. júna (WEBNOVINY) – Spoločnosť VSK Mining, s.r.o. plánuje investovať do projektu ťažby mastenca v Gemerskej Polome približne 30 mil. eur. Ako pre agentúru SITA potvrdil konateľ spoločnosti VSK Mining Július Smolár, firma chce vybudovať úpravárenský komplex priamo v dobývacom priestore, v ktorom sa bude vyťažený mastenec upravovať. Vzniknúť by malo 80 nových pracovných miest.

S výstavbou úpravovne by chcel investor začať v tomto roku. “Už prebehlo územné konanie, onedlho bude stavebné konanie,“ priblížil Smolár. So samotnými banskými prácami na ložisku začala firma už v roku 2007. V súčasnosti je ložisko otvorené a pripravuje sa na začatie ťažby. Firma VSK Mining sprístupnila ložisko mastenca 4,2 kilometrov dlhou štôlňou.

O gemerský mastenec sa vedú súdne spory. Jednu zo žalôb na spišskonovoveský banský úrad podala spoločnosť Rozmin, ktorej sa nepáčilo, že jej úrad v roku 2004 odňal práva na dobývanie gemerského ložiska. Plánovanú investíciu firmy VSK Mining by však tieto súdne spory nemali ohroziť. “Myslím si, že súdne spory projekt neohrozia. Je to vec medzi banským úradom a firmami, ktoré sa súdia, a ktoré predtým vlastnili tento dobývací priestor,“ konštatoval Smolár.

Spoločnosť VSK Mining vznikla podľa výpisu z Obchodného registra SR v roku 2005. Spoločníkmi vo firme sú VSK Mining Limited, registrovaná na Cypre a rakúska spoločnosť Schmid Industrieholdin­g GmbH.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM