Webnoviny - Svet

Vulgárni politici majú na ľudí zlý vplyv

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 31. decembra (WEBNOVINY) – Vplyv politikov a ich vyjadrovanie je na celkovú klímu v spoločnosti a správanie ľudí nesporný.

Podľa psychologičky a vysokoškolskej pedagogičky Eleny Brozmanovej to má korene v tom, že ľudia majú v sebe zakódovanú dispozíciu byť výrazne ovplyvňovaní tými, od ktorých sme závislí, ktorí sú dôležití pre náš život.

Podľa jej slov to môžeme vidieť na zmene nálady, ale i slovníka verejnosti podľa toho, aká politická garnitúra sa dostáva do popredia.

Je preto zodpovednosťou politika, čo z úst vypustí, lebo ten dopad je veľký, zdôraznila s tým, že podobne ako dieťa napodobňuje rodičov, tak i verejnosť napodobňuje aj verbálne tých, ktorí sú na čele krajiny.

Osočovanie zostalo

Aj vývoj po zmene režimu v roku 1989, keď na jednej strane boli „veľkí víťazi“ a na strane druhej ľudia, ktorí mali strach z toho, čo bude, viedol k tomu, že sa často komunikovalo s oponentom nie cez argumenty, ale formou hrubého osočovania. „A to tu kdesi ostalo,“ dodala. Zároveň si treba tiež podľa nej uvedomiť, že celý svet v súčasnosti zvulgárnel a to poznačilo celú spoločnosť vrátane politikov.

Prerástlo to až do stavu, keď sa ľudia nad tým prestávajú pozastavovať. Ako príklad uviedla zmeny v slovníku v internetových diskusiách pod článkami o politike, ktoré sú miestami nechutné a často je v nich možné postrehnúť vyjadrenia politikov, čo odznievajú na tlačových besedách.

„Aj na tom by sa dala urobiť analýza, ako sa odráža slovník a postoj politikov do rozmýšľania a vyjadrovania bežného občana.“

Vulgarizmy ako prejav strachu

Veľmi často je vulgárny slovník prejavom bazálneho strachu. Politik sa môže cítiť ohrozený, zhodnotila Brozmanová jednu z príčin, pre ktorú politik volí slová, dehonestujúce jeho oponenta. „Najlepšia obrana je útok. Je to dosť primitívne, ale zdá sa, že u niektorých politikov je to najčastejšie spúšťací moment,“ dodala. Ďalšou príčinou je nedostatok argumentov, prípadne neschopnosť svojimi argumentmi presvedčiť oponenta a preto volí radšej formu osočenia.

„Je to veľmi dobrý spôsob, ako si vytvoriť dištanc, ako nekomunikovať, nepripustiť možnosť nejakého dohovoru. Partnera odsúvam od možnosti dialógu a vytváram si priestor pre seba,“ dodala. Treťou možnou príčinou je nedostatok základnej slušnosti. Ľudia, hlavne tí, ktorí sa pohybujú vo verejnej sfére, nie sú pripravení zachovávať elementárne pravidlá slušnosti, poznamenala. „Niektoré veci sa nepatria, sú tabu,“ povedala. Na čele krajiny sme mali po prvý raz ženu a niektoré útoky na ňu boli podľa Brozmanovej nechutné a vo vyspelých krajinách by boli nepredstaviteľné.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM