Technológie

Výber mobilu alebo tabletu: Slováci sa rozhodujú podľa výbavy a ceny

Slováci pri kúpe mobilného telefónu alebo tabletu vyhodnocujú ako najdôležitejší faktor jeho hardvérovú a softvérovú výbavu. Tieto parametre sú kľúčové pre 47 % respondentov.

Ilustračný obrázok k článku Výber mobilu alebo tabletu: Slováci sa rozhodujú podľa výbavy a ceny
10
Galéria
Zdroj: Pixabay.com / CC0 1.0

Cena je v tomto prípade dôležitá pre 42 % opýtaných, nasledujú zákaznícka starostlivosť a servis (6 %), dostupnosť príslušenstva (3 %) a pôvod výrobku (2 %). Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre Inštitút hospodárskej politiky, n. o., (IHP) vykonala agentúra NMS Market Research na reprezentatívnej vzorke 1040 respondentov.

Ako uviedol riaditeľ IHP František Palko vo štvrtok na stretnutí s médiami v Bratislave, cenová senzitivita je pri kúpe mobilných zariadení vyššia u žien ako u mužov. Cena zariadenia zohráva vyššiu úlohu aj u starších vekových kategórií obyvateľstva. Dôležitosť hardvérového a softvérového vybavenia postupne s narastajúcim vekom klesá.

Cena za volania, SMS a dáta je zároveň kľúčová pre nadpolovičnú väčšinu oslovených pri výbere mobilného operátora.

Pre tretinu respondentov boli rozhodujúcim faktorom spoľahlivosť siete a pokrytie a pre 8 % opýtaných to boli podmienky a viazanosť.

Nadchádzajúca generácia mobilných 5G sietí je zatiaľ pre Slovákov neznámou. O jej výhodách nemá dostatok informácií až 40 % opýtaných. Vymeniť operátora, ktorý by ako prvý uviedol na trh 5G sieť, by sa rozhodlo 17 % respondentov. Najväčšiu skupinu prirodzene tvorila najmladšia veková skupina.

„Výhody 5G siete sa zďaleka nekončia len pri vyšších rýchlostiach a plynulejšom načítaní videa na smartfónoch. Už dnes vidíme, akou ohromnou príležitosťou je 5G technológia napríklad z pohľadu počtu zariadení pripojených na internet,“ zdôraznil Palko.

Viac technologických noviniek čítajte na www.fony.sk

5G sieť zvládne obslúžiť až milión zariadení pripojených na jeden štvorcový kilometer, čo vytvorí priestor na nástup novej éry Internetu vecí (IoT). V praxi sa dočkáme pripojenia nespočetného množstva malých zariadení a senzorov. Tie skvalitnia naše životy, zvýšia komfort či urýchlia a zautomatizujú pracovné procesy napríklad v priemysle.

Súčasťou takzvanej 5G revolúcie budú aj pozitívne impulzy pre ekonomiku a podnikateľské prostredie. Podľa riaditeľa IHP je nevyhnutné, aby Slovensko nezostalo pozadu.

„Keďže sme malá a exportne orientovaná ekonomika, neostáva nám nič iné, ako zapojiť sa do ďalšej vlny digitálnej revolúcie bez predsudkov s pozitívnym posolstvom spolupráce so všetkými krajinami a technologickými lídrami,“ zdôraznil Palko.

Foto: ilustračné

Pozrite si prvý kontakt so Huawei P30 Pro vo VIDEU!

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM