Webnoviny - Svet

Výber mýta dosiahol za polrok 63,5 mil. eur

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA/Dušan Hein BRATISLAVA 15. júla (WEBNOVINY) – Komplexná služba elektronického výberu mýta zabezpečila za šesť mesiacov prevádzky pre štát sumu vo výške už viac ako 63,5 mil. eur. Celkový nárast vybraného mýta pre štát sa tak v porovnaní s májom zvýšil o viac ako 6 %. Informovala o tom mediálna zástupkyňa spoločnosti SkyToll Lenka Lendacká. Do mýtneho systému sa k 30. júnu zaregistrovalo 182 tis. vozidiel. Z nich si viac ako 80 % zvolilo režim predplateného mýta. Z celkového počtu zaregistrovaných vozidiel je viac ako 65 % zahraničných.

Vymedzené úseky ciest v júni využívalo v priemere 30 237 vozidiel denne. Z celkovej výšky vybraného mýta za šesť mesiacov prevádzky Komplexnej služby elektronického výberu mýta zaplatili 27,1 mil. eur dopravcovia zo zahraničia. Z nich vymedzené úseky ciest najviac využívajú dopravcovia z Poľska. Za užívanie vymedzených úsekov ciest sa na diaľniciach a rýchlostných cestách vybralo na mýte 7,7 mil. eur a na vymedzených úsekoch ciest prvej triedy 5,1 mil. eur. V rámci tzv. „ticketingu“ sa pre štát v júni vybralo 0,4 mil. eur.

Pod názvom Lievik sa v júni uskutočnilo päť kontrolných akcií. Zúčastnili sa na nich príslušníci mýtnej polície v spolupráci s mýtnymi úradníkmi spoločnosti SkyToll. V rámci vybraných kontrolných akcií participovali aj príslušníci dopravnej polície, cudzineckej polície, diaľničnej polície, inšpekcie práce a colnej správy. Mýtna polícia v spolupráci s mýtnymi úradníkmi spoločnosti SkyToll skontrolovala spolu 1 083 vozidiel nad 3,5 t, ktoré podliehajú povinnosti platiť mýto. Z celkového počtu skontrolovaných vozidiel sa menej ako 1 % dopustilo porušenia právnych predpisov súvisiacich s výberom mýta.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM