Webnoviny - Svet

Výbor nezbavil poslaneckej imunity Jána K. zo Smeru

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 28. októbra (WEBNOVINY) – Mandátový a imunitný parlamentný výbor dnes nevyhovel žiadosti generálneho prokurátora Dobroslava Trnku, aby zbavil poslanca za Smer-SD Jána K. poslaneckej imunity. Poslanca chce stíhať Okresná prokuratúra v Martine za trestný čin obmedzovania osobnej slobody v apríli 2006, teda ešte v čase, keď Ján K. nemal poslanecký mandát. „Podľa názoru prokuratúry sa pán poslanec dopustil trestného činu a v súlade so zákonom sme požiadali Národnú radu SR o vydanie na trestné stíhanie,“ povedal novinárom po zasadnutí výboru generálny prokurátor.

Podľa predsedníčky Mandátového a imunitného výbor NR SR Renáty Zmajkovičovej sa poslanci uznesením rozhodli vrátiť žiadosť generálneho prokurátora, lebo podľa nich vyšetrovatelia v Martine neurobili potrebné dokazovania. „Tieto dokazovania môžu byť vykonané aj bez toho, že by poslanec bol zbavený imunity. Takéto uznesenie prijal mandátový a imunitný výbor,“ povedala Zmajkovičová. Podľa nej generálny prokurátor v spise uviedol, že je predčasné zbaviť poslanca imunity a od toho dňa nebolo vykonané žiadne dokazovanie. Poslankyňa Smeru-SD sa chystá v novembri predložiť návrh zákona, ktorým by sa obmedzila imunita poslancov len na výroky v parlamente. Jej návrhom sa bude plénum zaoberať na decembrovej schôdzi parlamentu. Dnes však nepodporila možnosť, aby Jána K. imunity zbavili. „Hlasovala som opačne, lebo skutočne neboli vykonané žiadne procesné úkony, len prerušenie konania,“ povedala. Dodala, že tak urobila aj preto, že vyšetrovatelia si neurobili svoju prácu zodpovedne. „Nechcem zasahovať do týchto inštitúcií, ale mám za to, z celého vyšetrovacieho spisu, že neboli vykonané všetky úkony,“ zhodnotila. Podľa nej poslanec Ján K. uviedol predtým, ako výbor o ňom hovoril, že spomínaný trestný čin nespáchal. Výbor by sa mal podľa Zmajkovičovej celou vecou ešte zaoberať, keď prokuratúra doplní dokazovanie. „Ak prokuratúra vykoná všetky úkony, ktorými sme ju uznesením zaviazali, budeme o tom informovať predsedu Národnej rady a príde nám tento materiál na stôl a mne na mandátový a imunitný výbor, tak ja budem za zbavenie imunity,“ povedal Zmajkovičová o možnosti, že by bol poslanec stíhaný.

Ako informovala členka výboru, poslankyňa za SDKÚ-DS Lucia Žitňanská, poslanec Ján K. sa na zasadnutí výboru nezúčastnil. Odišiel z výboru, lebo sa rokuje o ňom, uviedla. Ako ďalej informovala, generálna prokuratúra výboru tvrdí, že nemôže pokračovať v konaní, lebo jej v tom bráni poslanecká imunita Jána K. Dodal, že výboru predložil poslanec Róbert Madej (Smer-SD) uznesenie, podľa ktorého výbor nepovažuje materiál predložený prokurátorom za dostatočný. Podľa nej poslanci opozície za toto uznesenie nehlasovali. „Nie sme tu na to, aby sme prerozprávali skutkový stav, nie sme tu preto, aby sme rozhodovali o vine, ale sme tu na to, aby sme rozhodovali o tom, či sú tu vážne dôvody na to, aby nemohol byť poslanec podrobený riadne procedúre trestného konania,“ povedala Žitňanská. Podľa nej by trestné konanie mohlo v prípade riadne prebiehať.

Mandátový a imunitný výbor NR SR sa dnes zaoberal aj začatím disciplinárneho konania, ktoré podali poslanci za SNS Ján Slota, Rudolf Pučík a Anna Belousovová v súvislosti s účasťou poslancov SMK na zasadnutí Fóra poslancov Karpatskej kotliny. „Keďže je to tiež veľmi závažná otázka a ide o mandát poslanca ako taký a je to citlivá téma, prerušila som tento bod programu,“ povedal Zmajkovičová.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM