Webnoviny - Svet

Výbuch v Pakistane si vyžiadal 88 obetí

WEBNOVINY.SK

PEŠÁVAR 1. januára (WEBNOVINY) – Počet obetí samovražedného útočníka, ktorý sa odpálil v piatok na volejbalovom zápase v Pakistane, stúpol na najmenej 93. V noci na sobotu zomrelo v nemocnici ďalších päť ľudí. Informoval o tom miestny policajný šéf Muhammad Ajúb Chán. Vyšetrovaním útoku podľa neho poverila miestna vláda špeciálny tím.

Neznámy útočník odpálil svoju dodávku, ktorá bola naložená výbušninami, v čase, keď sa na štadióne zhromaždili ľudia, aby si pozreli volejbalový zápas dvoch miestnych tímov v dedine Šáh Hasan Chan v blízkosti mesta Lakk Marvat v okrese Bannu. Tento okres hraničí s baštou islamistického hnutia Taliban provinciou Južný Vazíristan. „Dedinčania sledovali zápas medzi dvomi dedinskými tímami, keď útočník na svojej dvojmiestnej dodávke do nich vrazil a vyhodil ju do vzduchu,“ uviedol pre tlačovú agentúru AFP Muhammad Ajúb Chan, okresný šéf polície. Medzi obeťami je aj päť príslušníkov polovojenských jednotiek, ale aj šesť detí, dodal.

Chan tiež uviedol, že v okolí otvoreného ihriska, kde sa zápas konal, sa v dôsledku výbuchu zrútilo 20 domov, pričom v niektorých sa v tom čase nachádzali ľudia. Spomínaný zápas organizoval miestny mierový výbor, ktorý podporuje operácie vlády zamerané na vyhnanie militantov z oblasti, dodal.

V oblasti, kde leží dedina Šáh Hasan Chan, sú aktívni bojovníci pakistanskej vetvy militantného hnutia Taliban. Podľa veliteľa Chana je možné, že piatkový útok bol odvetou za to, že si tamojší obyvatelia vytvorili vlastné milície na obranu pred Talibanom. Ide o najkrvavejší útok v krajine za viac ako dva mesiace.

SITA/AFP

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM