Webnoviny - Svet

Vyjadrenie k ochrannému valu bude asi do 1. júla

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Michal Burza BRATISLAVA 29. júna (WEBNOVINY) – Rodiaca sa koalícia stredopravých strán pravdepodobne sformuluje svoje stanovisko k tzv. ochrannému valu EÚ ešte do 1. júla. „Určite dáme zásadnú odpoveď tohto znenia, ktorú vám hovorím, aj do 1. júla,“ povedala dezignovaná premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) po dnešnom neformálnom stretnutí s prezidentom. Práve Ivan Gašparovič dnes túto tému otvoril na rokovaní medzi štyrmi očami, na ktorom ho Radičová informovala o pokroku koaličných rokovaní. Termín 1. júl je dôležitý preto, že podľa niektorých medializovaných informácií dostalo Slovensko dovtedy ultimátum na podpis spomínaného stabilizačného mechanizmu pre krajiny EÚ, ak by sa dostali do finančných problémov. Radičová, ktorá ešte zmluvu o ochrannom vale nečítala, povedala, že koalícia nechce EÚ blokovať, ale o stabilizačnom mechanizme pre krajiny EÚ potrebuje ešte rokovať vo vnútri, aj s Bruselom, teda Európskou komisiou.

Radičová si myslí, že nová koalícia zostaví vládu ešte do 8. júla, na kedy je zvolaná ustanovujúca schôdza parlamentu. „Som presvedčená, že stihneme bez problémov tento termín," uviedla Radičová. Súčasný premiér Robert Fico (Smer-SD) už potvrdil, že po ustanovujúcej schôdzi NR SR jeho kabinet podá demisiu.

Na margo budúcej spolupráce s prezidentom Gašparovičom Radičová povedala, že „dialóg je najlepšia cesta k tomu, aby sme prijímali správne riešenia“. Na otázku, či si myslí, že bude Gašparovič podporovať zákony novej koalície, odpovedala: „Dobré zákony nie je dôvod nepodporiť a my budeme predkladať spravodlivé a dobré zákony“.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM