Regióny

Vymeň alebo vráť: Vďaka mladému Ivanovi je obyčajná tabuľa plná informácií

Ivan (29) z Považskej spravil niečo, čo mladí často nerobia. Na Lánoch si jeho pochvaľujú všetci návštevníci tamojšieho parku. Jedna z informačných tabúľ nie je iba prázdnou vitrínou.

Ilustračný obrázok k článku Vymeň alebo vráť: Vďaka mladému Ivanovi je obyčajná tabuľa plná informácií
Zdroj: Ivan Sikorai

Pokojný park na Lánoch, v ktorom nájdete okrem oddychu napríklad aj pamätník herca Jozefa Kronera, či mimoriadne využívané detské ihrisko, dostal novú atrakciu.

Práve pri detskom ihrisku sa dovtedajšia informačná tabuľa zmenila na knižnú búdku. Z nej si môžete požičať knihy a časopisy rôznych žánrov, ktoré budete čítať rovno v parku, alebo si ich prípadne zoberiete aj domov a neskôr vrátite.

Bola to fuška

Niečo podobné nájdete aj v iných mestách, no a práve to inšpirovalo autora tejto myšlienky pre Považskú Bystricu Ivana Sikoraia. Známy dobrovoľník, ktorý čistí spolu s kolegami z občianskeho združenia Chceme krajšiu PB, sa teda podujal aj na stolárske práce. Ako nám prezradil, stolárom ani zďaleka nie je.

„Bola to fuška, robil som to celé približne šesť hodín. Vyrobil som len samotnú búdku, ktorú sme osadili na dovtedajší rám informačnej tabule,“ povedal nám autor tohto diela.

Vymeň alebo vráť

„Ohlas je na knižnú búdku výborný. Chodím to tam pravidelne dopĺňať a vidno aj deti na detskom ihrisku, že si listujú v tých knižkách a tiež si ich berú domov. Celé to funguje na spôsobe požičaj – vymeň alebo vráť,“ vyjadril sa Ivan Sikorai, predseda občianskeho združenia Chceme krajšiu PB.

Jeho slová nám potvrdili aj mamičky priamo z parku na Lánoch, ktoré si knižky so svojimi deťmi čítajú, pričom ich ratolesti už samé k nim smerujú. A ako sme zistili, knižná búdka na Lánoch nebude zrejme v našom meste osamotená. Autor tejto myšlienky totiž ďalšiu plánuje postaviť pri mestskom úrade.

Čítajte aj: Dobrá správa pre Považskú: Nové združenie mladých má veľké plány!

„Ak by ľudia ešte chceli prispieť do knižnej búdky, tak buď priamo tam nech donesú knižky, alebo nech ma kontaktujú správou na facebooku Chceme krajšiu PB, či priamo na moje meno. Prípadne telefonicky na 0940 227 387,“ informoval Ivan Sikorai.

Vo fotogalérii si môžete pozrieť tiež to, ako táto knižná búdka vznikala.

Knižná búdka v parku na Lánoch: Takto vznikala
20
Galéria
Zdroj: povazska.dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM