Webnoviny - Svet

Výnosy zo slovinských dlhopisov prekročili sedem percent

WEBNOVINY.SK

ĽUBĽANA 11. novembra (WEBNOVINY) – Náklady Slovinska na požičiavanie si v piatok prekročili úroveň 7 % napriek ubezpečeniam odchádzajúcej vlády, že má dostatok financií. Výnosy z desaťročných slovinských vládnych dlhopisov so splatnosťou v roku 2020 v piatok prekročili hranicu 7 %, hoci výnosy z podobných dlhopisov so splatnosťou v roku 2022 boli na úrovni 6,995 %. Informovala o tom slovinská tlačová agentúra.

Podľa odborníkov v prípade pomaly rastúcich ekonomík s nízkou infláciou je neudržateľná úroveň výnosov zo štátnych cenných papierov už nad hranicou 6 %.

„Slovinsko sa dostalo do skupiny krajín s vyššími nákladmi na požičiavanie si po tom, ako neprešla dôchodková reforma v júnovom referende“, povedal slovinský minister financií Franc Križanič na bankovej konferencii.

Viceguvernérka slovinskej centrálnej banky Zadravec Capriolová uviedla, že rast výnosov z dlhopisov sa do krajiny čiastočne preniesol zo susedného Talianska. Konštatovala však, že dôvodmi poskočenia výnosov je aj neschopnosť krajiny zrealizovať mimoriadne potrebné štrukturálne reformy.

V Slovinsku budú v decembri predčasné voľby po tom, ako stredopravicová vláda Boruta Pahora stratila v septembri v parlamente dôveru po tom, ako v referende neprešla dôchodková reforma.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM