Vynovený štadión v Prešove? Oproti súčasnému bude mať nejednu zaujímavosť

Stánok pre prešovských futbalistov je dlhodobo diskutovanou témou. Najnovšie informácie odhaľujú aj to, aké zaujímavosti bude mať po rekonštrukcii.

Ako sme vás na našom webe len nedávno informovali, mesto Prešov už pozná vizualizáciu víťazného projektu na futbalový štadión, ktorý vzišiel z verejného obstarávania spomedzi troch návrhov. Verejnú architektonickú súťaž Štadión Futbal Tatran Aréna v Prešove vyhrala trojica Ľubomír Sakala, Martin Sakala a Beáta Kováčová (VSV consulting Slovakia, s.r.o., Prešov), ktorí navrhli architektonické a priestorové riešenie štadióna a urbanistický návrh areálu so zeleňou a statickou dopravou.

Začať by sa mohlo na jeseň

Súťaž vypísala vlani v novembri novozaložená obchodná spoločnosť Futbal Tatran Aréna, s.r.o., ktorú vlastnia mesto Prešov a Prešovský samosprávny kraj. Spoločnosť vznikla za účelom rekonštrukcie a prevádzkovania prešovského futbalového štadióna. Jej konateľ Artúr Benes uviedol, že po získaní všetkých potrebných súhlasov by sa mohlo začať stavať na jeseň tohto roku.

Najbližšie kroky by mali smerovať k podpisu zmluvy o dielo na projekčné práce, začne sa pripravovať územno-plánovacia dokumentácia na územné rozhodnutie a stavebné povolenie.

„Keď budeme mať dokumentáciu na stavebné povolenie, budeme mať konkrétny výkaz – výmer, to znamená rozpis jednotlivých položiek a jednotlivých objektov stavieb. S týmto rozpisom budeme musieť ísť na jednotlivé zastupiteľstvá a informovať ich o cenových reláciách, ktoré sme doteraz nemali k dispozícii. Mali sme len deklaratívnu vôľu, že VÚC a mesto Prešov investujú 1,6 milióna eur do výstavby štadióna a Slovenský futbalový zväz 2,4 milióna eur. Potom sa budeme rozhodovať, akým spôsobom sa zhostíme realizácie výstavby štadióna,“ uviedol Benes.

V týchto dňoch prebieha na mieste budúceho areálu štadióna geologický prieskum, Benes uviedol, že nie je vylúčené, že bude potrebné spraviť ešte pamiatkový výskum. Oproti návrhu môže dôjsť pri výstavbe k drobným úpravám, ktoré si vyžiadajú objektívne skutočnosti. Ale v princípe by sa štadión nemal líšiť od architektonického návrhu. Jeho kapacita by mala byť okolo 5000 miest.

Kaplnka a nielen to

Štadión bude mať oproti súčasnému určité zaujímavosti. Benes spomenul kaplnku, ktorá je jednou z povinných miestností, pokiaľ má štadión spĺňať kritériá na organizovanie medzinárodných podujatí. Sú tam tiež navrhnuté miestnosti pre antidopingových komisárov či pre predstaviteľov U­EFA.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Prešova a okolia.

Zdroj: TASR