Webnoviny - Svet

Vypovedali svedkovia v kauze vraždy trénera Nôtu

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/AP BANSKÁ BYSTRICA 18. novembra (WEBNOVINY) – Výsluchom svedkov pokračovalo dnes pred senátom Okresného súdu v Banskej Bystrici hlavné pojednávanie s 25-ročným Milanom Z. z Rimavských Janoviec. Prokurátor mu kladie za vinu obzvlášť závažný zločin vraždy, pretože vo februári minulého roku podľa obžaloby zavraždil futbalového trénera Júliusa Nôtu.

Bývalý predseda poľovníckeho združenia Jozef K. odmietol tvrdenie vdovy a ďalších svedkov, že Nôtovi hrozil likvidáciou. Vyhlásil, že s nebohým, ktorý po ňom prevzal funkciu medzi poľovníkmi, žiadne konflikty nemali. Išlo údajne iba o výmenu názorov, po ktorej si podali ruky. Žiadne vyhrážky nebohému neadresoval, ani ho nevyzýval, aby odstúpil z funkcie. Jeho výpoveď vdova označila za klamstvo, čo jej expredseda vrátil rovnakou mincou. Ďalší svedkovia potvrdili, že počuli o jeho vyhrážkach i sťažnostiach po tom, ako ho poľovníci v novembri 2008 nezvolili do funkcie. Jozef K. uviedol, že bol zakladateľom poľovníckeho združenia a bol odvolaný neprávom. Ďalší svedok povedal, že k výmene muselo dôjsť, pretože expredseda to neviedol správne. Bol arogantný, údajne nedával žiadateľom povolenia na odstrel a do revíru si vodil kamarátov na pytliacke poľovačky.

Jeden zo svedkov povedal, že bratia, ktorí usvedčujú Milana Z. z vraždy, sa mu zverili, že sa im obžalovaný vyhrážal zabitím, ak to niekomu povedia. Svedkovi sa k vyhrážkam priznali až po tom, ako Milana Z. zobrali do väzby. Ďalší svedkovia hovorili o osobe obžalovaného. Potvrdili, že nosil bežne so sebou nôž, fajčil marihuanu a niekedy bol agresívny. Napríklad vyhodil z okna a rozsekal starý televízor, kopol psa, zaplietol sa do krčmovej šarvátky, podpálil stoličku, keď sa pod ním zlomila. Medzi svedkami bola aj milenka zavraždeného. So zavraždeným trénerom mala intímny vzťah, o ktorom jej priateľ nevedel. Na čas vraždy však má alibi. Na súde sa spomínala aj ďalšia trénerova milenka, od ktorej vraj tréner kúpil psa.

Asistenta trénera prvoligového mužstva MFK Rimavská Sobota a zároveň trénera brankárov v klube či mládežníckych reprezentačných mužstvách Slovenska Júliusa Nôtu zavraždili vlani 20. februára. Podľa prokurátora obžalovaný si všimol Júliusa s puškou na ramene ako prechádza cez lúku a vyzbrojený nožom sa vydal za ním. Zaujímal sa o jeho zbraň a Júliusa mal osloviť slovami „tá puška by sa zišla a dala by sa speňažiť“. Útočník Júliusa pichol nožom do krku, pričom mu prerezal krčnú tepnu a hrdlovú žilu. Zranený muž ešte stihol prejsť niekoľko metrov, kde však spadol. Záchranku privolal náhodný okoloidúci, Július i napriek rýchlemu lekárskemu zásahu zomrel.

Proces s Milanom Z. pokračuje v utorok 23. novembra výsluchom ďalších svedkov a znalcov. Rozsudok sa neočakáva, pretože doteraz z predvolaných svedkov sa štyria ospravedlnili. Páchateľovi hrozí trest odňatia slobody na 20 až 25 rokov alebo na doživotie.

Milan Z. si v súčasnosti odpykáva trest za drogový delikt.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM