Webnoviny - Svet

Vyšetrenie Gorily podľa premiérky zastalo na prokuratúre

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 7. januára (WEBNOVINY) – Mnohé veci sú vyšetrené políciou, kauzy však stoja na Generálnej prokuratúre.

Takéto odpovede dostáva predsedníčka vlády SR Iveta Radičová, keď sa zaujíma o vyšetrovanie dokumentov Gorila, ale aj iných káuz.

Premiérka to uviedla v dnešnej relácii Sobotné dialógy na Rádiu Slovensko.

Podľa premiérky teda Generálna prokuratúra nefunguje tak, ako by fungovať mala. Situácia vo vyšetrovaní dokumentov Gorila je podľa premiérky komplikovaná, keďže zvukové a obrazové materiály k spisu boli v roku 2009 skartované.

Radičová ale očakáva, že Generálna prokuratúra bude konať a že sa „učiní aspoň nejaký pokrok“. Ak sa tak podľa nej nestane teraz, tak už nikdy.

V dokumentoch s názvom Gorila a Gorila 1 sa píše o údajnom ovplyvňovaní politiky finančnou skupinou. Rozsiahly materiál popisuje dosadzovanie politických nominantov do štátnych podnikov, provízie pri privatizácii a pavučinu vzťahov naprieč politikou, podnikateľskou sférou a bezpečnostnými zložkami.

Údajný spis SIS sa koncom minulého roka objavil na internete. Súčasný šéf SIS Karol Mitrík je podľa premiérky pripravený byť súčinný pri zbavení mlčanlivosti pri vyšetrovaní v súvislosti so spisom Gorila.

Podľa Radičovej tak šéf SIS najprv neurobil preto, lebo žiadosť na zbavenie mlčanlivosti nespĺňala zákonné podmienky. „Nebolo definované pre aký účel, v akej lehote, s akým zámerom,“ uviedla predsedníčka vlády. Zároveň Radičová pripomenula, že žiadna nová požiadavka o zbavenie mlčanlivosti na SIS zatiaľ neprišla.

Ak sa tak stane, šéf SIS je podľa Radičovej pripravený byť vo veci súčinný, ak žiadosť splní základné zákonné podmienky. Podľa Radičovej je na vyšetrovateľoch, či si v téme Gorila požiadajú o zbavenie mlčanlivosti aj bývalého šéfa SIS Jozefa Magalu. Radičová spis Gorila označila za kombináciu právd, poloprávd a lží, podľa jej slov sa o ňom dozvedela z médií.

Prepisy odpočúvaných rozhovorov, ktoré unikli na verejnosť si môžete prečítať TU

Do politiky sa možno vráti

Ako Radičová uviedla v Sobotných dialógoch, pri kauze Gorila sa zamýšľa nad funkciou a úlohou tajných služieb v spoločnosti. Podľa Radičovej je nutné tajné služby na Slovensku transformovať. Podľa nej krajina nepotrebuje živiť tri tajné služby, otázkou je aj ich obsahová náplň.

„Máme veľké rezervy vo fungovaní tajných služieb,“ uviedla slovenská premiérka. Predsedníčka vlády sa tiež pýta, do akej miery fungujú tajné služby zo zákona a do akej miery ide o hry so zvýhodňovaním istých záujmových skupín.

„Neviem, či viem odpovedať na otázku, ako zabrániť tomu, aby z tajných služieb nevzišli nekalé činnosti,“ povedala Radičová.

Aj napriek tomu, že Radičová avizovala odchod z politiky, v dnešnej relácii nevylúčila, že sa do nej vráti. Ako uviedla, pri nedávnom stretnutí s Václavom Havlom mu dala slovo, že sa naveky neuzavrie pred výzvou verejnej politiky. Bývalý český prezident premiérku podľa jej slov ubezpečil, že vnútorné sklamanie, ktoré teraz možno prežíva, bude s odstupom času vnímať inak. „Možno áno,“ uzavrela Radičová.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM