Ilustračný obrázok k článku Troch vyšetrovateľov NAKA zobrali do väzby, ďalší čakajú na verdikt
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Troch vyšetrovateľov NAKA zobrali do väzby, ďalší čakajú na verdikt

Obvineného vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Jána Čurillu zobral v stredu večer sudca pre prípravné konanie Okresného súdu (OS) Bratislava III do väzby.

Aktualizované Krimi
Aktualizované Krimi

Troch vyšetrovateľov NAKA zobrali do väzby, ďalší čakajú na verdikt

Obvineného vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Jána Čurillu zobral v stredu večer sudca pre prípravné konanie Okresného súdu (OS) Bratislava III do väzby.

Ilustračný obrázok k článku Troch vyšetrovateľov NAKA zobrali do väzby, ďalší čakajú na verdikt
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Rozhodnutie nie je právoplatné. TASR o tom informoval hovorca Krajského súdu (KS) v Bratislave Pavol Adamčiak.

„OS Bratislava III vzal do väzby obvineného J. Č., a to z dôvodov takzvanej kolúznej a preventívnej väzby. Súd nenahradil väzbu dohľadom probačného a mediačného úradníka. Neprijal písomný sľub obvineného. Obvinený podal sťažnosť, o ktorej po doručení bude rozhodovať Krajský súd v Bratislave,“ objasnil ďalej Adamčiak.

Aktualizované 01:05 Do väzby zobrali aj vyšetrovateľa NAKA Pavla Ďurku. Rozhodol o tom sudca Juraj Kapinaj krátko po tom, čo po výsluchu zobral do väzby jeho kolegu Jána Čurillu. V kolúznej väzbe skončil aj tretí vyšetrovateľ NAKA Milan Sabota, ktorý tiež voči rozhodnutiu sudcu podal sťažnosť. Rozhodovať tak bude krajský súd.

Hodiny výsluchu

Jána Čurillu eskortovali do budovy súdu po 17.00 h a neverejný výsluch a rozhodovanie trvalo približne tri hodiny. Sudca OS Bratislava III rozhoduje v stredu večer aj o návrhu väzobne stíhať ďalších troch vyšetrovateľov – Pavla Ďurku (na fotografii), Milana Sabotu, Štefana Mašinu – a tiež dočasne povereného šéfa Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) Petra Scholtza.

Rozhodovanie je podľa obhajcu Petra Kubinu predbežne naplánované do 22.00 h. Kvarteto vyšetrovateľov NAKA a Petra Scholtza zadržali vyšetrovatelia ÚIS v pondelok (13. 9.).

Obvinili ich zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a zločinu marenia spravodlivosti. Dvoch z nich obvinili v trestnej veci ovplyvňovania pravdivosti výpovedí svedkov.

Návrh na väzobné stíhanie podal na súd prokurátor Krajskej prokuratúry (KP) v stredu po polnoci.

"Nie, nepriznal sa, je to dezinterpretácia toho, čo uviedol. Vyjadril sa, že časť toho deja prebiehala, že analyzovali výsledky operatívnej činnosti vo forme dôkazov alebo z iných konaní a preberali tú záležitosť. Z obvinenia je veľmi zdrvený, pretože je dlhoročný príslušník policajného zboru. Doposiaľ, pokiaľ mám informáciu, ani nebol disciplinárne prejednávaný alebo nejaké sťažnosti vo vzťahu k jeho osobe. Potom prestúpil na NAKA z ÚIS, to znamená, že to sú tí, ktorí dávajú pozor na všetkých policajtov, takže je z toho zdrvený,“ povedal pre médiá obhajca Milana Sabotu Rastislav Koutun.

Nezákonné stíhanie

Stíhanie vyšetrovateľov Jána Čurillu a Pavla Ďurku je nezákonné a neopodstatnené. Uviedol to pre médiá obhajca Peter Kubina krátko predtým, ako sudca pre prípravné konanie OS Bratislava III začal rozhodovať o návrhu prokurátora KP v Bratislave o ich väzobnom stíhaní.

„Moji klienti celú svoju kariéru hrali podľa pravidiel a v tomto prípade sa proti nim podľa pravidiel nehrá. Tie veci nie sú trestné činy, ani to prvé obvinenie, ani to druhé. Otázkou je, ktorý súd to konštatuje,“ uviedol advokát.

Podľa jeho slov sa odposluchy dajú robiť aj legálne. „My nevieme, za akých okolností boli nariadené, to bude predmetom ďalšieho nášho preverovania po nahliadnutí do spisu, ale ak to bolo zákonné, tak nie je proti tomu čo namietať. Len si treba uvedomiť, že keď nahrávate dôverný alebo neformálny rozhovor v nejakých pracovných priestoroch, tak to nikdy neznie, ako keby vás odpočúvali doma. To by musel byť každý stíhaný za to, že si na niečo občas ponadáva,“ zdôraznil obhajca.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín