Rôzne

Výskum hovorí jasne: Slováci si najviac cenia rodinu, druhá je práca

Aké hodnoty si najviac cenia obyvatelia Slovenska? Podľa výsledkov najnovšieho výskumu je pre nás najdôležitejšou hodnotou rodina.

Ilustračný obrázok k článku Výskum hovorí jasne: Slováci si najviac cenia rodinu, druhá je práca
Zdroj: TASR

Práca je pre obyvateľov Slovenska druhou najdôležitejšou hodnotou, a to hneď po rodine. Za veľmi dôležitú vo svojom živote považovalo prácu v minulom roku 67 percent respondentov. Vyplýva to z výskumu európskych hodnôt, ktorý v čase od 27. septembra do 30. novembra 2017 uskutočnil Sociologický ústav SAV.

V rámci výskumu ústav skúmal, aký význam pripisujú respondenti základným oblastiam ich života. Medzi skúmanými oblasťami pritom figurovala rodina, práca, náboženstvo, priatelia a známi, voľný čas a politika.

„Najdôležitejším aspektom, podľa ktorého ľudia posudzujú prácu a zamestnanie, je oblasť odmeňovania. Dobrý zárobok označuje za dôležitý 85,8 percenta opýtaných. Pri hodnotení celkovej spokojnosti s prácou a zamestnaním sa obyvatelia Slovenska vyjadrujú prevažne pozitívne a deklarujú spokojnosť so zamestnaním oveľa častejšie ako nespokojnosť,“ skonštatoval sociologický ústav.

Najdôležitejšou položkou pri hodnotení práce je pre Slovákov oblasť odmeňovania. Druhým najdôležitejším faktorom dobrej práce je výhodný pracovný čas, ktorého význam oproti roku 2008 vzrástol o takmer 20 percentuálnych bodov (na 66,3 percenta).

Tretím najčastejšie sa vyskytujúcim aspektom kvalitnej práce bola sebarealizačná položka – teda „práca, v ktorej možno niečo dosiahnuť“ (49,6 percenta). Takmer rovnako často bola spomenutá aj ďalšia sebarealizačná položka – „možnosť uplatniť osobnú iniciatívu“ (47,3 percenta). „Oba tieto aspekty poukazujú na skutočnosť, že mnohí ľudia vnímajú prácu aj ako oblasť, v ktorej môžu uplatniť svoje schopnosti a nájsť istú vnútornú osobnostnú sebarealizáciu, respektíve vnútorné uspokojenie,“ vysvetlil sociologický ústav.

Dobrý zárobok častejšie zdôrazňovali obyvatelia najväčších miest s viac ako 100 000 obyvateľmi (98 percent), z Bratislavského (99 percent) a Košického kraja (93 percent) a najmenej obyvatelia Prešovského kraja (75 percent).

Podľa Sociologického ústavu SAV možno výsledky reprezentatívneho výskumu zovšeobecniť na celú populáciu, teda obyvateľov Slovenskej republiky vo veku 18 rokov a viac. Zohľadňujú rozloženie obyvateľov Slovenska podľa pohlavia, veku, vzdelania, veľkosti miesta bydliska a kraja. Výber respondentov prebiehal podľa pravidiel daných metódou náhodného výberu v rôznych mestách a obciach na celom Slovensku. Odpovede boli zaznamenané vyškolenými anketármi pri osobnom rozhovore.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM