Magazín Lifestyle

Potvrdené, ľudových liečiteľov a bylinkárov zbožňujeme. Pozor však na šarlatánov!

Služby ľudových liečiteľov pravidelne vyhľadáva desať percent Slovákov.

Ilustračný obrázok k článku Potvrdené, ľudových liečiteľov a bylinkárov zbožňujeme. Pozor však na šarlatánov!
Zdroj: TASR

Prvý výskum alternatívnej medicíny na Slovensku ukázal, že ľudového liečiteľa či bylinkára pravidelne navštevuje či vyhľadáva jeho služby takmer desať percent ľudí.

Spomedzi poskytovateľov alternatívnej medicíny sa na ďalších miestach vyskytli homeopat (7,5 percenta), chiropraktik alebo osteopat (5,2 percenta) a akupunkturista (4,4 percenta).

Doplnok, nie náhrada

Väčšina opýtaných vyjadrila názor, že metódy alternatívnej medicíny nemožno považovať za náhradu klasickej, ale len ako jej doplnok.

Výskum vedeckých pracovníkov Univerzity Mateja Bela (UMB) sa uskutočnil na reprezentatívnej vzorke 1027 respondentov, zber dát realizovala agentúra Focus v septembri 2019.

„Hoci celkový trend využívania alternatívnej medicíny na Slovensku je podobný ako v iných európskych krajinách, pri preferovaní niektorých liečebných foriem a metód sme v porovnaní so západnými krajinami zaznamenali rozdielne hodnoty. Môže to súvisieť s históriou ich využívania v našom prostredí, dostupnosťou a všeobecným povedomím medzi ľuďmi,“ vysvetlil vedúci výskumného tímu z Katedry sociálnych štúdií a etnológie UMB Ivan Souček.

Najmä ženy

Menej konvenčné formy alternatívnej medicíny podľa neho vyhľadávajú častejšie ženy ako muži, mladší obyvatelia Slovenska žijúci vo väčších sídlach a obyvatelia s vyšším vzdelaním.

Viac ako 71 percent respondentov uviedlo, že vitamíny, minerály a výživové doplnky využíva pravidelne alebo ich využilo niekoľkokrát v živote. Medzi ďalšie často využívané alternatívne formy patria liečivé bylinky a čaje, masáže, uzdravujúca modlitba, špeciálna diéta a homeopatia.

Z výskumu tiež vyplýva, že všeobecní lekári a špecialisti využívajú najčastejšie ako alternatívne formy starostlivosti o zdravie bylinné prípravky a homeopatiu.

Spomedzi vyše tisícky opýtaných viac ako 70 percent úplne alebo skôr súhlasilo s tým, že zdravotná starostlivosť by mala reflektovať očakávanie, presvedčenie a hodnoty jednotlivca.

S názorom, že alternatívna medicína ohrozuje verejné zdravie, súhlasilo 21,4 percenta opýtaných, nesúhlasný postoj vyjadrilo takmer 40 percent opýtaných.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM