Webnoviny - Svet

Výsledky Apple nenaplnili očakávania

WEBNOVINY.SK

SAN FRANCISCO 19. októbra (WEBNOVINY) – Výsledky americkej technologickej spoločnosti Apple v jej účtovnom štvrtom kvartáli nenaplnili očakávania. Prispeli k tomu najmä viaznuce predaje inteligentného telefónu iPhone. Firma dosiahla čistý zisk 6,62 mld. USD alebo 7,05 USD za akciu, teda tesne pod prognózovanými 7,39 USD na akciu. Tržby vzrástli na 28,27 mld. USD, kým analytici v prieskume agentúry Reuters ich predpovedali v sume 29,69 mld. USD. V účtovnom štvrtom kvartáli spoločnosť dosiahla hrubú maržu 40,3 %, čo tesne prekonalo odhady na úrovni 39,74 %.

Americká technologická firma Apple v utorok informovala, že vo svojom účtovnom štvrtom kvartáli predala 17,07 mil. iPhonov. Bolo to výrazne menej ako 20 mil. kusov, s ktorými počítali analytici. Finančný riaditeľ spoločnosti konštatoval, že po úspešnom štarte predaje iPhonov viazli, keďže zákazníci čakali na najnovšiu verziu. Nová generácia inteligentných telefónov Apple, iPhone 4S, síce narazila na vlažné recenzie, za prvé tri dni od uvedenia na trh sa však predali 4 mil. zariadení. Počtom predaných kusov bol teda štart predaja pre firmu dvojnásobne úspešnejší ako v prípade predchádzajúcej verzie.

Spoločnosť v septembrovom kvartáli predala aj 11,12 mil. počítačových tabletov iPad a 4,89 mil. osobných počítačov Mac, čo predstavuje medziročný nárast o 27 %.

O výsledkoch v ukončenom kvartáli informoval po prvýkrát nový generálny riaditeľ Tim Cook, ktorý prevzal vedenie koncernu v auguste po rezignácii svojho predchodcu Steva Jobsa. Vizionár a zakladateľ firmy Jobs podľahol rakovine 5. októbra vo veku 56 rokov.

Akciový analytik Saxo Bank Peter Bo Kiaer pripomína, že Apple je podľa trhovej kapitalizácie druhá najväčšia spoločnosť na svete. Analytici vo všeobecnosti tiahnu skôr k odporúčaniu „kúpiť“ ako „predať“, ale v prípade Apple sú prekvapivo jednotní – 96 percent analytikov odporúča „kúpiť“ a ďalšie 4 percentá „držať“. Odporúčanie „predať“ nedal ani jeden.

Tento pomer je extrémny, analytici sú takto jednotní len v siedmich percentách z celkového počtu 6100 spoločností.

Steve Jobs podľa neho stvoril úžasný Apple. V časoch, kedy vládol Applu, išli ruka v ruke vysoká úroveň inovácie a predstavovanie revolučných produktov. Ale to všetko, vrátane očakávania rastúcich predajov a obratu, je už v cenách. Za čias Steeva Jobsa Apple na svojej ceste k výkonnej spoločnosti zakopol len párkrát. Ale so zmenou CEO príde nová éra, kde sa počet zakopnutí môže zvýšiť. A ak sa tak skutočne stane, môže dôjsť k zmene hodnotenia analytikov, čo by sa istotne prejavilo aj na cene akcií.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM