Webnoviny - Svet

Výsledky sčítania sú podľa starostov skreslené

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA/Ivan FleischerBRATISLAVA 21. júna (WEBNOVINY) – Sčítaním obyvateľov, domov a bytov sa zrejme bude zaoberať aj ministerstvo financií. Regionálne združenie mestských častí hlavného mesta SR Bratislavy a Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) sa naň obrátia, aby výsledky sčítania nepoužilo ako podklad na financovanie miest a obcí. Agentúre SITA to potvrdil hovorca mestskej časti Bratislava – Nové Mesto Marek Tettinger.

Starostovia bratislavských mestských častí sa pre takýto krok rozhodli na rokovaní regionálneho združenia ešte minulý týždeň. „Vychádzali pri tom zo skutočnosti, že pomerne veľká časť obyvateľov sčítanie ignorovala, a tak jeho výsledky sú skreslené,“ informovala hovorkyňa združenia Alžbeta Klesnilová. V bratislavskom Novom Meste sa napríklad nesčítalo viac ako 20 percent ľudí. „Podľa Registra obyvateľov má naša mestská časť 41-tisíc obyvateľov, podľa dostupnej dokumentácie je ich podľa sčítania 28-tisíc,“ uviedol pre SITA Tettinger. Podobne podľa Klesnilovej dopadlo sčítanie aj v Karlovej Vsi a niektorých ďalších mestských častiach.

Výsledky sú pre Bratislavu hrozbou, tvrdí Bajan

Skreslené výsledky sčítania sú pre obce problémom, pretože podiel z dane z príjmov dostávajú obce a mestá práve na základe počtu obyvateľov. Starosta Petržalky Vladimír Bajan, ktorý šéfuje regionálnemu združeniu bratislavských mestských častí, v tejto situácii vyhlásil, že výsledky sčítania sú pre Bratislavu vážnou hrozbou. Starosta MČ Bratislava – Nové Mesto Rudolf Kusý vidí riešenie v tom, aby obce a mestá podiel z dane z príjmov dostávali na základe Registra obyvateľov SR. „Opakovane tvrdíme, že rozdeľovanie podielových daní by malo prebiehať podľa dát z Registra obyvateľov a nie podľa zistení zo samosčítania obyvateľov,“ zdôraznil Kusý.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM