Webnoviny - Svet

Vysoká škola ekonómie a podnikania asi nezíska štátny súhlas

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 25. júla (WEBNOVINY) – Ďalšia vysoká súkromná škola by na stredajšom 17. rokovaní vlády nemala dostať povolenie na vznik.

Záporné stanovisko k vzniku Vysokej školy ekonómie a podnikania vydala rovnako ako minister školstva Dušan Čaplovič aj Akreditačná komisia.

Podľa komisie škola v čase akreditácie nesplnila kritériá na výučbu v prvom stupni štúdia interkultúrny manažment a obchodné podnikanie.

Zároveň Akreditačná komisia upozornila na skutočnosť, že navrhovaná nová vysoká škola bude iba kvantitatívnym rozšírením ponuky už jestvujúcich študijných programov alebo obdobných študijných programov.

„S týmito závermi Akreditačnej komisie sa stotožňujem, pretože naše školstvo nepotrebuje duplicitu a kvantitu, ale kvalitu a pridanú hodnotu," uviedol Čaplovič.

Tri školy majú dostať peniaze

Tri súkromné školy majú dodatočne dostať peniaze na testovanie kvality ponúkaného vzdelávania v medzinárodnom projekte OECD AHELO.

Podľa návrhu, ktorý posúdi kabinet, si majú Bratislavská liberálna škola medzinárodných štúdií, Paneurópska vysoká škola a Vysoká škola bezpečnostného manažérstva v Košiciach zo štátneho rozpočtu rozdeliť 32 550 eur.

Záujem o pilotné testovanie, ktoré má ambíciu prvýkrát porovnať kvalitu na základe priamych ukazovateľov, prejavilo 19 vysokých škôl zo Slovenska.

Zatiaľ čo verejným a štátnym vysokým školám môže ministerstvo poslať peniaze priamo, v prípade súkromných škôl to musí odsúhlasiť vláda.

Pilotné AHELO testovanie sa skončilo v júni tohto roka. Peniaze pre súkromné školy mal schváliť kabinet ešte za ministrovania Eugena Jurzycu (SDKÚ-DS), pre pád vlády to však nestihol.

Pôvodne sa chceli nechať otestovať štyri súkromné školy, Vysoká škola v Sládkovičove napokon od projektu odstúpila. Pre štyri školy predpokladal štát výdavky 67 150 eur.

Konečná výška navrhovanej dotácie súvisí s počtom študentov a učiteľov, ktorí sa do testovania zapojili. Bratislavská liberálna škola medzinárodných štúdií má dostať 5850 eur (zúčastnilo sa 14 študentov a traja učitelia), Paneurópska vysoká škola 12 950 eur (zapojilo sa 25 študentov a päť učiteľov), Vysoká škola bezpečnostného manažérstva v Košiciach 13 750 eur (zapojilo sa 152 študentov a 23 učiteľov).

Nový člen APVV

Vláda by mala v stredu odsúhlasiť, že novým členom predsedníctva v Agentúre na podporu výskumu a vývoja (APVV) bude nasledujúce štyri roky Ivan Lesay z Ekonomického ústavu Slovenskej akadémie vied, ktorý je zároveň poradcom ministra financií SR.

Lesay sa má ujať funkcie od 1. augusta. V APVV nahradí Martina Filka, ktorý sa vzdal členstva 30. apríla tohto roka.

Ministri majú na stole aj návrh, aby z rezervy na riešenie krízových situácií uvoľnili 1,14 milióna eur na úhradu záchranných prác, ktoré si vyžiadali v rokoch 2011 a 2012 zosuvy podmáčanej pôdy vo viacerých slovenských lokalitách, ako aj dôsledky mrazov, snehovej kalamity a iných nepriaznivých klimatických podmienok.

Mimoriadne situácie boli na územiach územných obvodov obvodných úradov Košice, Svidník, Galanta, Prievidza, Námestovo, Čadca, Stará Ľubovňa, Považská Bystrica, Banská Bystrica, Žilina, Košice – okolie a Poprad.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM