Webnoviny - Svet

Vysoké Tatry potrebujú upratať, pomôcť môžu dobrovoľníci

WEBNOVINY.SK

POPRAD 23. septembra (WEBNOVINY) – Dobrovoľníci sa môžu zapojiť do čistenia a upratovania tatranských dolín po letnej turistickej sezóne už na budúcu sobotu 29. septembra. Štátne lesy Tatranského národného parku na tento deň pripravili akciu Čisté hory už po 34 krát.

Na trinástich nástupných miestach od Oravíc až po Červený Kláštor a na piatich miestach v Liptovských Tatrách poskytnú pracovníci Štátnych lesov TANAP-u a Správy TANAP-u záujemcom rukavice, igelitové vrecia na zber a informáciu, kde môžu vyzbieraný odpad po návrate z túry odovzdať.

Dobrovoľníci a záujemcovia získajú o akcii Čisté hory podrobné informácie na ochranných obvodoch Oravice na križovatke v Oraviciach, Zverovka – v Roháčskej doline pri rampe, Habovka – pri horárni Biela skala, Podbanské – pri vstupe do Tichej a Kôprovej doliny, Štrbské Pleso – pri rampe nad zastávkou TEŽ Popradské pleso a na Štrbskom Plese pod poštou pri centrálnom parkovisku na Štrbskom Plese, Vyšné Hágy – v Tatranskej Polianke pri rampa pri ceste na Sliezsky dom, Smokovce – na Hrebienku, Tatranské Matliare – na parkovisku pri kabínkovej lanovke Tatranská Lomnica a pri zastávke SAD Biela Voda a v Javorine – pri budove ochranného obvodu v Tatranskej Javorine pri vstupe do Bielovodskej doliny.

V Červenom Kláštore organizujú Štátne lesy TANAP-u akciu Čisté hory a potoky v spolupráci so Správou Pieninského národného parku. Zraz účastníkov je pri autokempingu v Červenom Kláštore. Turisti, ktorí sa chcú zúčastniť akcie Čisté hory v dolinách Liptovských Tatier, sa môžu informovať na Správe TANAP-u.

Počas tridsiatich troch rokov odbremenilo takmer 37 000 dobrovoľní­kov zo Slovenska i zahraničia územie Tatranského národného parku a Pieninského národného parku o približne 57,5 tony rôzneho komunálneho a stavebného odpadu. Rekordný bol rok 1980, v ktorom 1 400 ľudí znieslo z turistických chodníkov až 7 655 kg odpadkov, informovala Lenka Burdová zo Štátnych lesov Tatranského národného parku.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM