Webnoviny - Svet

Výstava fotografií EKOLÓGIA V OBJEKTÍVE putuje po Slovensku

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 29. februára (WBN/PR) – Šiesty ročník fotografickej súťaže určenej pre profesionálnych, ale aj amatérskych fotografov, bol sprevádzaný širokým ohlasom verejnosti. Aj preto majú nadšenci fotografie a milovníci prírody možnosť vidieť všetky ocenené snímky po Bratislave aj v Banskej Bystrici a následne v Košiciach. V Banskej Bystrici sa putovná výstava najlepších fotografií aktuálneho ročníka súťaže Ekológia v objektíve s témou „Život v lese“ objaví v EUROPA shopping centre v čase od 27. februára do 4. marca. V Košiciach si fotografie budú môcť pozrieť návštevníci centra OPTIMA v termíne od 5. do 18. marca.

Odborná porota vyberala z celkovo 5365 fotografií na spoločnú tému „Život v lese“. Ich autormi bolo 1910 milovníkov fotografovania a fotografií, ktorí súťažili v dvoch vekových kategóriách – od 10 do 18 rokov (prihlásilo sa 577 fotografov) a nad 18 rokov (o ocenenie sa uchádzalo 1 333 fotografov).

Prvá výstava prezentovaná po slávnostnom vyhlásení výsledkov v Bratislave vzbudila mimoriadnu pozornosť. Dva týždne, počas ktorých bola inštalovaná v priestoroch kníhkupectva Panta Rhei na Poštovej ulici v Bratislave, sa pri vystavených snímkach zastavovali náhodní okoloidúci rovnako ako tí, čo tam prišli s jasným úmyslom pozrieť si, čo priniesol tento ročník súťaže. V diskusiách sa často objavovali slová pochvaly, ale aj úvahy o tom, ako dnešné pokročilé technológie dokážu fotografovanie sprístupniť skutočne širokej verejnosti. Tiež zaznievali názory podčiarkujúce užitočnosť práve takýchto aktivít – cez ne môžeme vyjadrovať svoje pocity, emócie, názory bez toho, aby sme zbytočne plytvali slovami. Je predsa všeobecne známe, že jeden silný obrazový vnem dokáže niekedy povedať viac ako tisíc slov. Aj preto sa organizátori súťaže rozhodli umožniť tiež ďalším slovenským mestám predstaviť šikovnosť a výnimočný talent súťažiacich. Aj preto víťazné práce putujú do ďalších krajských miest.

Ocenené boli tieto snímky: Grand Prix Lukáš Prítoka z Kobýl – v kategórii od 10 do 18 rokov, názov fotografie: Srnka v skoku Kategória 10 – 18 rokov:

  1. miesto: Zdenka Stankovičová zo Zvolena, názov fotografie: Sieť
  2. miesto: Nikoleta Mádrová zo Starej Turej, názov fotografie: A učíme sa lietať
  3. miesto: Adriana Baková z Beluše, názov fotografie: Jesenná rozprávka 5.

Kategória nad 18 rokov:

  1. miesto: Ivan Godál z Liptovských Matiašoviec, názov fotografie: Kŕmenie
  2. miesto: Peter Jurík z Handlovej, názov fotografie: Traja bratia
  3. miesto: Cecília Blanárová zo Stropkova, názov fotografie: Aj stromy plačú…

Cena internetu (fotografia s najväčším počtom hlasov získaných prostredníctvom Facebooku) Andrej Belovežčík zo Stropkova – v kategórii nad 18 rokov, názov fotografie: Láska je láska

„Pre nás, ako inovatívnu spoločnosť a vyhlasovateľa súťaže v jednej osobe, sú v centre pozornosti nielen všetky súťažné snímky, ale aj to, čo ich sprevádza. Sledujeme reakcie verejnosti a zaujíma nás, či a aké posolstvo sprostredkúvajú fotografie prihlásené do súťaže. Pre nás, ale aj pre celú našu ľudskú spoločnosť, je viac ako potešiteľné, že k otázke prírody a jej ochrany sme stále rovnako vnímaví a citliví, že sme nestratili schopnosť vidieť jej krásu a chápať jej užitočnosť," povedal Jens Becker, generálny manažér spoločnosti Bayer pre Slovenskú a Českú republiku. Práve spoločnosť Bayer vyhlasuje súťaž Ekológia v objektíve, ktorej snahou je upriamovať pozornosť nás všetkých na problematiku ekológie a trvalo udržateľného rozvoja.

Všetky prihlásené fotografie hodnotila odborná porota pod vedením prof. Miloty Havránkovej z Katedry fotografie VŠVU. Fotografie posudzovali aj ďalší uznávaní odborníci z oblasti fotografie, životného prostredia, umenia či meteorológie. Bol medzi nimi aj svetoznámy fotograf Martin Vrabko, prezident Asociácie profesionálnych fotografov SR a jeden zo štyroch slovenských držiteľov titulu Master QEP (Qualified European Photographer), ktorý bol na čele Fine European Art Photograph Award 2011. V porote 6. ročníka súťaže bol tiež odborník na biodiverzitu doc. Peter Fedor, fotograf Mgr. Pavol Breier, ktorý sa venuje prevažne reportážnej a dokumentárnej fotografii a fotografii krajiny, speváčka Misha, nadšená amatérska fotografka, a moderátorka Janka Hospodárová.

O spoločnosti Bayer Spoločnosť Bayer, autor myšlienky a organizátor súťaže, patrí v celosvetovom meradle k najaktívnejším firmám zameriavajúcim sa aj na oblasť podpory projektov, ktoré pomáhajú chrániť životné prostredie a motivujú iných pozitívne zmeniť postoj k environmentálnej problematike. Bayer patrí tiež k popredným spoločnostiam, ktoré v rámci svojho podnikania uprednostňujú spoločensky zodpovedné postupy a podnikajú na báze etických a morálnych princípov.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM