Webnoviny - Svet

Výstava v Múzeu SNP priblíži urýchľovač častíc

WEBNOVINY.SK

Múzeum SNP Foto: SITA/Dušan HeinBANSKÁ BYSTRICA 4. októbra (WEBNOVINY) – V banskobystrickom Múzeu SNP otvoria v utorok putovnú multimediálnu výstavu Slovenská cesta do mikrokozmu, ktorá predstavuje Európsku organizáciu pre jadrový výskum CERN a nedávno spustený Veľký hadrónový urýchľovač častíc LHC.

Zameraná je na to, akým spôsobom prispeli slovenskí vedci do fyzikálnych experimentov ATLAS a ALICE a ako slovenské organizácie spolupracujú s CERN v rôznych oblastiach, od vývoja a dodávok špičkových zariadení až po vzdelávanie študentov stredných škôl.

Návštevníci výstavy, ktorá bude v Múzeu SNP sprístupnená do konca októbra, si budú môcť pozrieť originálne časti vedeckej aparatúry, ktoré navrhli, vyvinuli a dodali do CERN slovenskí vedci a inžinieri.

Súčasťou výstavy sú aj multimediálne prezentácie urýchľovača LHC a detektorov častíc, populárne filmy o CERN a LHC, ukážky fyzikálnych pokusov s vysokým napätím, elektromagnetickými vlnami, s rádioaktívnym a svetelným žiarením.

V časti venovanej projektu Mikrokozmos sú vystavené výtvarné práce študentov stredných škôl s tematikou časticovej fyziky a modely experimentálnych zariadení, ktoré vytvorili študenti stredných škôl. Na každý štvrtok o 14:30 je na výstave pripravená populárnovedecká prednáška o fyzikálnom výskume na urýchľovači LHC.

Výstava je súčasťou vzdelávacieho a popularizačného projektu Cez mikrokozmos k poznaniu makrokozmu. Vstup na ňu aj na všetky štyri popularizačné prednášky je zadarmo.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM