Webnoviny - Svet

Výstava: Zapnuté – Vypnuté – Zabudnuté?

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 7. októbra (WBN/PR) – Slovenské centrum dizajnu prezentuje výstavu Zapnuté – Vypnuté – Zabudnuté?, ktorá mapuje históriu podniku Tesla Bratislava od roku 1946 – až do jeho likvidácie v roku 1990.

Výstava: Zapnuté – Vypnuté – Zabudnuté?
Dizajn a dizajnéri podniku Tesla Bratislava 1946 – 1990

Miesto: Satelit, Výstavný a informačný bod SCD, Dobrovičova 3, Bratislava Trvanie: 13. október – 28. november 2010 Vernisáž: 13. október 2010 o 18:00

Organizátor: Slovenské centrum dizajnu Bratislava

Spoluorganizátor: Národné technické múzeum Košice

Kurátor a autor koncepcie: Mgr. Art. Ondrej Eliáš

Tesla Bratislava, ktorá vznikla v roku 1946 znárodnením budapeštianskej firmy Tungsram, bola monopolným výrobcom rozhlasových prijímačov, gramorádií, autorádií a kalkulačiek Počas 44 rokov fungovania podniku tu pôsobili viaceré generácie dizajnérov. Pre širokú laickú verejnosť však zostali dodnes neznámi.

Výstava v kurátorskej koncepcii Ondreja Eliáša odhaľuje skrytú časť histórie Tesly a predstavuje prácu dizajnérov a technikov podniku. Dokumentuje vývoj rádiami, gramorádiami, gramofónmi, autorádiami, magnetofónmi a inými produktmi. V spolupráci so Slovenským technickým múzeom a zberateľmi (Viktor Cingel – www.radiohistoria.sk, Radoslav Hráč – http://stareradia.blog.cz). sa podarilo kurátorovi sústrediť takmer 80 výrobkov; najstarší z nich pochádza z roku 1938, posledný z konca 80. rokov. Okrem toho je výstava doplnená dobovými reklamnými letákmi, modelmi výrobkov, ktoré vznikli v dizajnérskom štúdiu Tesly, ako aj obrazovými a textovými informáciami. Dôležitou súčasťou výstavy je prezentácia dizajnérov podniku: Ján Vikrut, Mikuláš Slatkovský, Pavol Thurzo, Peter Kramár, a ich návrhov. K výstave je vydaný 68-stranový katalóg s textami O. Eliáša a Ladislava Klímu o histórii Tesly, profilmi dizajnérov a bohatou obrazovou prílohou. Katalóg sumarizuje výsledky výskumu kurátora O. Eliáša a podáva prvé komplexné spracovanie existencie Tesly.

Výstavu dopĺňa premietanie filmových dokumentov zapožičaných Filmovým ústavom v Bratislave a Slovenskou televíziou Bratislava.

Dňa 3. 11. 2010 o 18:00 hod. Komentovaná prehliadka výstavy za účasti dizajnérov n.p. Tesla Bratislava.

Ondrej Eliáš: Absolvoval štúdium priemyselného dizajnu na VŠVU v Bratislave v roku 2007 diplomovou prácou na tému Dizajn audiovýrobkov firmy Tesla. Táto problematika ho zaujala natoľko, že sa jej ďalej venoval a výsledky svojho výskumu zhrnul v koncepcii výstavy Zapnuté – Vypnuté – Zabudnuté.

Ladislav Klíma: Vyštudoval Strojnícku fakultu na Vysokej škole technickej v Košiciach. Pôsobí ako kurátor zbierkových fondov dizajn a fotografická technika v Slovenskom technickom múzeu. Externe vyučuje dejiny priemyselného dizajnu na katedre dizajnu FU TU v Košiciach.

Slovenské centrum dizajnu Organizácia pôsobí v rezorte Ministerstva kultúry SR a venuje sa podpore dizajnu formou výstav, súťaží, publikačnou činnosťou. Vydáva časopis Designum, organizuje súťaž Národná cena za dizajn, buduje IS Dizajn, vedie odbornú knižnicu dizajnovej literatúry a spolupracuje so zahraničím. Spracováva informácie o súčasnosti dizajnu a zbiera poznatky o vývoji dizajnu na Slovensku.

Výstava sa realizovala s finančnou podporou MK SR

Podpora SFÚ Bratislava, STV Bratislava http://www.radiohistoria.sk http://www.stareradia.blog.cz

Kontakt: http://www.sdc.sk

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM