Webnoviny - Svet

Výstava zvierat z doby ľadovej v Banskej Bystrici

WEBNOVINY.SK

BANSKÁ BYSTRICA 19. januára (WBN/PR) – Europa Shopping Center, Banská Bystrica, otvorila svoje priestory zvieratám z doby ľadovej. Výstavu gigantických zvierat otvorili dňa 6. januára a jej záver je plánovaný na 6. februára 2012.

Medzi zvieratami nechýba mamut, ani tiger šabľozubý, ktorý vlastne nie je ani tigrom.

V priestoroch nákupného centra už na prvý pohľad zaujmú zvieratá obrovských rozmerov z obdobia štvrtohôr. Rozhodne najdominantnejší zo všetkých je mamut, pripomínajúci dnešného slona, od ktorého sa však líšil osrstením, nevyhnutným na prežitie v dobe ľadovej, väčšou hlavou a hrbolcami na temene hlavy. Prvé druhy mamuta sa vyznačovali veľkosťou okolo 4,5 metra a neuveriteľná dĺžka ich klov dosahovala až 4 metre.

Hneď vedľa Mamuta sa návštevníkom drzo pozerá do očí Jednorohý nosorožec, ktorý svojho času vážil až neuveriteľných 5 ton. Toto prehistorické jednorohé zviera, s dĺžkou rohu okolo dvoch metrov, malo byť podľa niektorých autorov predobrazom mytologického zvieraťa – jednorožca. Úžasný pohľad sa naskytá aj priamo pri vchode do centra, kde šabľozubec, zachytený v pohybe, vyvoláva v návštevníkovi pocit, že sa zviera akurát chystá skočiť. Tiger šabľozubý, ktorý je takto označovaný vlastne neprávom, pretože s tigrom, ako ho poznáme dnes, nemá nič spoločného, svojimi hornými očnými zubami zaujme nielen malých obdivovateľov.

Návštevníci sa nielen pozerajú, ale aj niečo zaujímavé dozvedia.

Všetky zvieratá dopĺňajú popisné tabuľky v dvoch jazykoch, ktoré návštevníkom približujú život týchto gigantických tvorov. Zaujímavé na kolekcii zvierat je aj to, že ju vedci, umelci a modelári tvorili vyše dvoch rokov, kedy na kovovej konštrukcii modelovali telo z polystyrénu. Na ten sa nabaľovali ďalšie materiály, aby tak vytvorili kožu a srsť zvieratám. Asi najviac námahy autorom spôsobil pásavec so svojím pancierom, ktorého výroba trvala celé dva mesiace a pol.

Výstava je na Slovensku unikátom.

Najväčšie vystavované zvieratá u nás k nám boli dovezené z Čiech a obvykle sa vystavujú na spoplatnených výstavách. „Europa Shopping Center sa teší, že môže návštevníkom ponúknuť tento unikát. Každoročne sa snažíme spríjemniť zákazníkom chvíle strávené v centre. Výstavy, ktoré pripravujeme, majú z nášho pohľadu význam najmä vtedy, keď zahŕňajú nielen vizuálny ale aj edukatívny rozmer. Takou bezpochyby výstava GIGANTI je. Môže sa tak stať spestrením vyučovania, keďže dvere centra budú otvorené opäť aj pre skupiny tried zo škôl,“ hovorí Michal Bariak, Area Marketing Manager. Svoju skúsenosť s veľkým záujmom škôl o výstavy sa tento krát nákupné centrum rozhodlo využiť a povzbudilo deti k tvorbe. Každý detský návštevník centra má možnosť nakresliť obrázok ktoréhokoľvek zvieraťa a za svoju tvorbu byť aj odmenený.

Doba ľadová pre všetkých.

Obrovské zvieratá zaujmú naozaj všetky vekové kategórie. Pri pohľade na plochy s vystavenými exponátmi je možné vidieť mladých aj starších, páry či celé rodiny, ako sa fotia s gigantmi. Najväčší rozruch okolo zvierat však bolo cítiť v utorok, 17. januára, kedy sa pri zvieratách nielen fotilo. „Vieme, že takéto výstavy majú všeobecný obdiv, no nás zaujala najmä veková kategória tých najmladších“ vysvetľuje Michal Bariak, ktorý približuje aktivitu organizovanú ESC pre deti špeciálnej materskej školy v Banskej Bystrici, „a keďže vieme, že bežné decká sa na výstavu dostanú buď s celou triedou alebo svojimi rodičmi, rozhodli sme sa umožniť tento zážitok aj deťom, ktoré preto aby si prišli zvieratká obzrieť potrebujú špeciálne podmienky. Tie sme sa im pokúsili vytvoriť.“ Deti zo špeciálnej materskej školy mali pripravených niekoľko aktivít v blízkosti zvierat: kreslenie, vymaľovávanie, modelovanie, lepenie srsti na obrovskú maketu mamuta, odtláčanie stôp či napodobňovanie zvierat doby ľadovej, ako aj krátky film o zvieratách tejto doby.

„Sme nesmierne radi, že nám EuropaShopping Center umožnila zúčastniť sa veľmi pútavej výstavy k téme, ktorá je v predškolskom veku veľmi lákavá a ešte k tomu pripravilo zaujímavý program vhodný pre deti so zdravotným znevýhodnením plný hier, pohybových hádaniek, kreslenia, maľovania prstovými farbami, lepenia zvierat z rôznych druhov materiálu a mnohé ďalšie. Príjemný prístup ľudí z výstavy bol pre nás úžasným prekvapením a vážime si tiež možnosť sociálnej integrácie ostatných prítomných detí s tými našimi hendikepovanými, ktorý sa spolu s nami zahrali. Ďakujeme veľmi pekne!“- povedala po skončení aktivít riaditeľka Špeciálnej materskej školy a Centra špeciálno-pedagogického poradenstva v Banskej Bystrici, pani Novakovová.

Výstava potrvá do 6. februára a všetci návštevníci, bez rozdielu veku, sú pozvaní obzrieť si tieto jedinečné gigantické zvieratá.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM