Webnoviny - Svet

Výstražného štrajku učiteľov sa zúčastní väčšina škôl

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 6. septembra (WEBNOVINY) – V okresoch, ktoré už nahlásili účasť na jednodňovom výstražnom štrajku 13. septembra, zatvorí svoje brány väčšina škôl.

Agentúre SITA to povedal predseda školských odborárov Pavel Ondek po štvrtkovom prvom zasadnutí štrajkového výboru.

Odborári už majú predbežné čísla z viacerých veľkých okresov od základných a stredných škôl, na vysokých školách stále prebieha monitoring.

„Ešte nemáme zmapované celé Slovensko, lebo v niektorých okresoch stále zasadajú odborové rady. Konkrétnejší budeme až v deň štrajku,“ povedal Ondek.

Podľa šéfa odborárov nahlásili predbežnú účasť v štrajku základné školy v ôsmich okresoch. Najvyššiu, takmer stopercentnú účasť, deklarovali predbežne v Rožňavskom okrese, len o niečo menej škôl plánuje štrajkovať v okrese Spišská Nová Ves.

Žilinský okres potvrdil takmer 90-percentnú účasť

V okrese Žilina sa k štrajku prihlásilo približne 90 percent základných škôl, v okrese Banská Bystrica je to asi 85 percent. Košice-okolie nahlásili 80-percentný, Košice dokonca 96-percentný záujem. V okrese Prešov sa na štrajk pripravuje približne 70 percent základných škôl, v Trnavskom okrese asi polovica.

Osem okresov už nahlásilo aj záujem v radoch stredných škôl. V západoslovenskom regióne, v okresoch Bratislava, Nitra a Trnava, plánuje štrajkovať sumárne asi 80 percent stredných škôl, asi 80 percent škôl zatvorí svoje brány aj na východnom Slovensku v okresoch Košice a Prešov.

Ako ďalej uviedol Ondek, v Trenčianskom okrese bude štrajkovať približne 71 percent stredných škôl, rovnaké číslo nahlásila aj Banská Bystrica. Okres Žilina uvádza predbežne 64 percent stredných škôl, ktoré sa chystajú vstúpiť do štrajku.

Učitelia chcú väčšie mzdy

Odborári zo Slovenska vyhlásili jednodňový výstražný štrajk na 13. septembra. Učitelia sa chystajú zatvoriť školy od 6:00 do 18:00 presne po roku od protestného stretnutia pred Úradom vlády SR. Rozhodli sa tak preto, že rokovania zástupcov zväzu s ministerstvom školstva ani za rok nepriniesli očakávané výsledky.

Od protestnej akcie očakávajú najmä zvýšenie mzdy o 10 percent. Štrajk plánujú v materských, základných, stredných aj vysokých školách, kde majú odbory 50-tisícovú členskú základňu. Školy budú informovať rodičov o vyučovaní, respektíve jeho zrušení podľa počtu zamestnancov, ktorí sa na štrajku zúčastnia.

Jedným z dôvodov na štrajk je aj predložený návrh rozpočtu SR na roky 2013 až 2015 v rezorte školstva. Odbory žiadajú upraviť rozpočet tak, aby reálne platy zamestnancov v školstve porástli budúci rok minimálne o 10 percent.

Taktiež volajú po úprave systému odmeňovania, ktorý by zabezpečil pedagogickým a odborným zamestnancom platy na úrovni 1,2– až dvojnásobku priemerného platu v národnom hospodárstve. Pre odborárov je prioritou celkové systémové zvýšenie financií do školstva tak, aby bol podiel z HDP do konca tohto volebného obdobia porovnateľný so štátmi EÚ.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM