Aktualizované ELA Správy Krimi

Vytiahli VIDLY a sekery! HROMADNÁ bitka miestnych v Žehre: Boli voľby zmanipulované?

V rómskej osade v spišskej obci Žehra došlo k potýčke. Miestnych rozhnevali výsledky komunálnych volieb do takej miery, že padali päste aj podozrenia, že boli zmanipulované.

Ilustračný obrázok k článku Vytiahli VIDLY a sekery! HROMADNÁ bitka miestnych v Žehre: Boli voľby zmanipulované?
Zdroj: Reprofoto TA3

Obec Žehra, ktorá sa nachádza v okrese Spišská Nová Ves, má za sebou rušnú noc. Dusno je tam od víkendu, keď boli voľby. Mimochodom, o tie bol medzi voličmi taký veľký záujem, že museli predlžovať termín, keďže k urnám prišlo veľa voličov.

V noci z pondelka na utorok sa tam odohrala hromadná bitka. Odnieslo si to aj niekoľko poškodených áut.

Zmanipulované výsledky?

Odkedy ohlásili výsledky komunálnych volieb a padlo meno nového starostu, v miestnej osade je napätá atmosféra. O údajných volebných obvodoch sa pre TA3 anonymne rozrozprával jeden z členov volebnej komisie. Ako povedal, napadnú výsledky volieb. „Sme zistili skutočnosti, že naozaj tie voľby boli zmanipulované,“ povedal pre TA3.

Medzi víťazom volieb, starostom Jozefom Mižigárom, a druhým v poradí Mariánom Mižigárom, bol rozdiel iba 33 hlasov.

Sympatizanti oboch kandidátov sa v noci postavili proti sebe a bola z toho hromadná bitka. Nechýbali kamene, vidly a údajne aj sekery. Na miesto prišla polícia a bitku ukončili varovné výstrely do vzduchu. Prísť museli aj záchranári, ktorí odviezli niekoľko zranených.

Starosta Marián Kandrač pre médiá povedal, že obec má kamerový systém. Na to, či boli voľby v obci podľa zákona, iba odpovedal „bez komentára.“

Polícia prípad rieši

Aktualizované 13:20 Polícia sa zaoberá konfliktom dvoch skupín ľudí na sídlisku v obci Žehra v okrese Spišská Nová Ves. Informovala o tom košická krajská policajná hovorkyňa Lenka Ivanová s tým, že k hádke, ktorú im ohlásili na tiesňovej linke 158, došlo v pondelok (31.10.) večer asi o 19.00 h.

Polícia zároveň vyvrátila medializované informácie, že sanitky z miesta odvážali zranených ľudí po hromadnej bitke. Pri riešení incidentu použili policajti aj varovné výstrely.

„Na mieste sa nachádzalo veľké množstvo osôb, pričom napätá a neprehľadná situácia vyústila medzi miestnymi obyvateľmi k vzájomným hrubým a vulgárnym verbálnym atakom a následnému hádzaniu kameňov, palíc, fliaš a iných predmetov od jednej skupiny obyvateľov k druhej. Z tohto dôvodu boli na miesto vyslané ďalšie policajné posily z útvarov v pôsobnosti Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach na upokojenie situácie, a to policajti Pohotovostnej motorizovanej jednotky (PMJ) i Pohotovostného policajného útvaru,“ priblížila Ivanová s tým, že občania reagovali agresívne, impulzívne, viacerí mali v rukách palice, vidly a iné predmety a dožadovali sa fyzických útokov.

Počas tejto neprehľadnej situácie došlo aj k poškodeniu vozidiel zaparkovaných na mieste. Celkovú škodu predbežne vyčíslili na 12-tisíc eur.

Varovné výstrely

„Vhodným taktickým postupom prítomných hliadok sa skupiny obyvateľov nestretli v priamom fyzickom kontakte,“ dodala hovorkyňa. Policajti sa v prvom rade snažili situáciu upokojiť. Keďže občania od svojho konania neustupovali, hrozila dôvodná obava z fyzického stretu týchto skupín a dochádzalo aj k ohrozeniu policajtov, ktorí sa nachádzali medzi útočiacimi ľuďmi. Keďže dav ani na opakované výzvy na upustenie od konania nereagoval, príslušníci PMJ vystrelili varovné výstrely do vzduchu. Nikto z prítomných sa počas použitia tohto donucovacieho prostriedku nezranil.

Prvotné úkony a získavanie dôkazového materiálu boli podľa Ivanovej na mieste veľmi náročné. „Po upokojení situácie policajti zadokumentovali poškodené vozidlá a začali trestné stíhanie pre trestný čin nebezpečného vyhrážania, trestný čin poškodzovania cudzej veci a v treťom prípade aj pre trestný čin výtržníctva,“ dodala.

Verejný poriadok a bezpečnostnú situáciu policajti monitorovali do ranných hodín, až po úplnom upokojení situácie z miesta odišli.

„Vzhľadom na skutočnosti, ktoré boli už počas utorkového dňa prezentované v médiách, chceme uviesť na pravú mieru, že sanitky, ktoré sa nachádzali na mieste, boli privolané z dôvodu zhoršeného zdravotného stavu obyvateľov, ktorí neboli účastníkmi incidentu, ale si ich sami zavolali,“ uzavrela hovorkyňa.

Bitka aj v 2009

História sa opakuje? Konflikt v obci Žehra prepukol po komunálnych voľbách aj v minulosti, v roku 2009, keď sa do sporu dostali stúpenci novozvoleného starostu a podporovatelia bývalého starostu.

Opakované voľby starostu sa preto v obci uskutočnili koncom apríla, víťazom sa stal Ivan Mižigár. Časť Rómov, podobne ako teraz, však naďalej podporovala neúspešného kandidáta Mariána Mižigára.

Dve skupiny sa navzájom vtedy tiež napadli mačetami a ďalšími zbraňami, na mieste musela zasahovať polícia. Dav sa podarilo upokojiť až použitím varovných výstrelov. Pri útokoch sa zranilo viacero Rómov.

Prečítajte si aj:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM