Webnoviny - Svet

Vyvíjajú test, ktorý upozorní na preeklampsiu

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto Foto: AP Photo/Aaron Favila BRATISLAVA 14. septembra (WEBNOVINY) – Pravdepodobne bude možné zistiť, u ktorých žien sa objaví nebezpečná tehotenská komplikácia zvaná preeklampsia niekoľko týždňov predtým, než sa u nich objavia prvé symptómy. V pondelok to uviedol medzinárodný tím vedcov.

Odborníkom sa podarilo odhaliť sériu 45 rozličných zložiek súvisiacich s metabolizmom, ktoré sa líšili u žien s rizikom tejto komplikácie. Spomínané zložky by podľa vedcov mohli slúžiť ako základ testu, vďaka ktorému by sa mohli zachrániť životy tisícok žien, uviedol vo vyhlásení Philip Baker z kanadskej University of Alberta.

„Ak by sme dokázali znížiť počty úmrtí matiek v rozvojových krajinách na úroveň, aká je v rozvinutých krajinách len s pomocou určenia žien, ktorým hrozí najväčšie riziko preeklampsie, tak by sme mohli zachrániť tisícky životov,“ uviedol Baker.

V súčasnosti nie je s pomocou žiadnych testov možné zistiť, u ktorých žien sa preeklampsia objaví. Ak matky a ich bábätká spomínanú tehotenskú komplikáciu prežijú, u žien sa zvykne objavovať vyššie riziko vysokého krvného tlaku, srdcového ochorenia, mŕtvice či cukrovky. Bábätká sa väčšinou narodia predčasne a celý život bojujú so zdravotnými komplikáciami. V rozvojových krajinách zomrie na preeklampsiu každoročne až 75-tisíc žien.

V časopise Hypertension sa uvádza, že výskumníci počas štúdie testovali krv 60 žien, u ktorých sa neskôr v tehotenstve objavila preeklampsia a 60 žien s tehotenstvom bez spomínanej komplikácie. V 14. až 16. týždni tehotenstva identifikovali vedci 40 organických molekúl, ktorých hladina v plazme bola výrazne zvýšená.

Navyše našli aj päť molekúl, ktorých výskyt bol v plazme redukovaný. Vedci následne s pomocou týchto dvoch skupín vytvorili zoznam 14 cukrov, tukov a aminokyselín, ktoré boli u žien s preeklampsiou odlišné.

SITA/Reuters

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM