Martin Károly Regióny

Vzbura v popradskej nemocnici: Lekári na odchode, zamestnanci s petíciou, TAKTO reaguje ministerstvo

V Nemocnici Poprad to vrie. Po približne troch mesiacoch si nový riaditeľ znepriatelil väčšinu personálu. Petíciu za jeho odvolanie už podpísalo okolo 500 zamestnancov. Ako reaguje Ministerstvo zdravotníctva SR?

Ilustračný obrázok k článku Vzbura v popradskej nemocnici: Lekári na odchode, zamestnanci s petíciou, TAKTO reaguje ministerstvo
Zdroj: Nemocnica Poprad

V polovici júna prestavil minister zdravotníctva Marek Krajčí nového generálneho riaditeľa a predsedu predstavenstva Nemocnice Poprad, manažéra a lekára Antona Hanušína. Stalo sa tak len niekoľko mesiacov potom, ako NAKA odviedla v putách predošlého riaditeľa.

Predstavil ho minister

Krajčí vtedy poznamenal, že súčasný riaditeľ pracoval v popradskej nemocnici ako anestéziológ a prešiel si aj niekoľkými manažérskymi pozíciami u súkromníkov, ktorí prevádzkujú slovenské zdravotníctvo. Na ministerstve pomáhal Krajčímu v prvých mesiacoch pandémie koordinovať nemocnice a zdravotnú starostlivosť na Slovensku.

Súčasný riaditeľ sa v čase, keď nastúpil do funkcie, netajil veľkými plánmi. „Rád by som ukázal, že aj štátna nemocnica môže fungovať efektívne a propacientsky,“ uviedol. V nemocnici chcel vybudovať traumacentrum, endovaskulárne intervenčné centrum, rozvíjať onkoprogram, dobudovať neurocentrum a pripravuje sa aj zavedenie samoobjednávania klientov.

Odchádzajú odborníci

Po troch mesiacoch je však takmer všetko inak. Podľa portálu tvnoviny.sk už 15 lekárov dalo výpoveď a okolo 500 zamestnancov podpísalo petíciu za odchod nového riaditeľa. Podľa iniciátorov je ohrozená samotná funkčnosť nemocnice, čím je ohrozené aj zdravie pacientov.

Obávame sa toho, že odborná úroveň popradskej nemocnice začala výrazne klesať a do budúcna je veľmi vážne ohrozená,“ povedal pre spomenutý portál Marian Kollár, prezident Slovenskej lekárskej komory.

Redakcia Dnes24 oslovila k vzniknutej situácii aj vedenie Nemocnice Poprad, reakcia však ani po dvoch dňoch neprišla.

Primátor Danko pozýva ministra

Nespokojných lekárov a zdravotníckych pracovníkov sa zastal aj primátor Popradu Anton Danko: „Majú moju plnú podporu. Nemocnica ide do úpadku. Na stretnutí som sa dozvedel, že zhruba 15 lekárov dalo výpoveď, čo je skutočne vážny stav. Mám naozaj veľkú obavu o budúcnosť nemocnice. Zamestnanci nemajú žiadne informácie. Vízie nového riaditeľa sa dozvedajú len cez tretie osoby. Vidia, ako sa dobre nastavený systém funkčnej nemocnice rozpadá.

Popradský primátor chce odkázať ministrovi zdravotníctva Marekovi Krajčímu, aby sa prišiel pozrieť do Popradu a presvedčil sa na vlastné oči, čo sa v nemocnici deje a zastavil jej úpadok. "Zažil som štyroch riaditeľov tejto nemocnice, s ktorými som bez problémov komunikoval, nový pán riaditeľ sa dodnes neprišiel ani len predstaviť. Podľa informácií, ktoré som dnes dostal, sa za tri mesiace jeho pôsobenia nestretol ani na jednej gremiálke s primármi, čo považujem za absurdné,“ povedal primátor.

Ministerstvo zvažuje právne kroky

Redakcia Dnes24 oslovila Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky. „Generálny riaditeľ Nemocnice Poprad, a.s. a predseda predstavenstva nemocnice Anton Hanušín má zatiaľ plnú dôveru ministerstva zdravotníctva. Vedenie nemocnice ministerstvo zdravotníctva zároveň informovalo, že uvedené obvinenia považuje za vážny zásah do súkromia a integrity, nakoľko sa nezakladajú na pravde a zváži prístupné právne kroky,“ reaguje ministerstvo prostredníctvom svojej hovorkyne Zuzany Eliášovej.

Ako ďalej uvádza rezort, situáciu v nemocnici preveruje. Minister zdravotníctva zároveň v stredu 16. septembra podvečer vymenoval za člena Dozornej rady Nemocnice Poprad, a.s. predsedu Lekárskeho odborového združenia v danej nemocnici MUDr. Michala Matiščáka.

Minister zdravotníctva podľa hovorkyne tiež požiada dozornú radu nemocnice, aby zaujala k situácii v nemocnici stanovisko a bezodkladne ho ako jediného akcionára s ním oboznámila. Podľa nemocnice doteraz na jej zasadnutiach predstavenstvu nemocnice nikto netlmočil žiadne sťažnosti. „Nesťažovali sa ani miestne odbory,“ uvádza sa ďalej v stanovisku ministerstva.

Nemocnica aj viacerí oslovení zamestnanci nemocnice nás informovali, že odchody niekoľkých lekárov boli dôsledkom napätej situácie a zlých medziľudských vzťahov na internom oddelení ešte počas bývalého vedenia nemocnice a realizovali sa hneď po ukončení núdzového stavu,“ dodáva Eliášová.

Na vzburu v popradskej nemocnici má ministerstvo svoj pohľad. „Cieľom ministerstva zdravotníctva je očistiť zdravotníctvo od korupcie a prestrihnúť chobotnicu „biznisových“ vzťahov, ktoré pre osobný prospech jednotlivcov predražujú poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Z tohto zámeru neustúpi, intrigy a ohováranie ako nástroj na zastavenie a rozvracanie potrebných zmien nebude brať do úvahy. Bývalé vedenie popradskej nemocnice bolo odvolané, nakoľko vtedajší generálny riaditeľ bol v aktívnom vyšetrovaní Národnou kriminálnou agentúrou pre hospodársku trestnú činnosť. Súčasný generálny riaditeľ nemocnie Anton Hanušín predstavil víziu nemocnice, kde zdôraznil, že jeho cieľom je dokázať, že aj štátna nemocnica môže fungovať efektívne a propacientsky. V nemocnici chce napríklad vybudovať endovaskulárne intervenčné centrum, rozvíjať onkoprogram, pripravuje aj zavedenie samoobjednávania klientov,“ dodáva na záver Zuzana Eliášová, hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM